Zobowiązujemy się do przeprowadzenia kompleksowej analizy działań rządu PiS w okresie pandemii – oświadczyli wchodzący w skład zespołu ds. Rozliczeń posłowie KO. Posłanka Małgorzata Niemczyk zaznaczyła, że w czasie pandemii Polska nosiła niechlubny tytuł europejskiego lidera, co do śmiertelności chorych.

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów KO wchodzących w skład zespołu ds. rozliczeń. W ramach specjalnego podzespołu posłowie wyjaśnią powody nadmiernej śmiertelności w Polsce podczas pandemii COVID-19.

Elżbieta Polak o rządzie PiS w trakcie pandemii COVID-19

Elżbieta Polak podała, że na COVID w czasie pandemii zachorowało 6,5 mln Polaków, a zmarło 120 tys. Podkreśliła, że rząd PiS nie ogłosił wtedy stanu klęski żywiołowej, nie przygotował żadnego planu na wypadek pandemii. „PiS przygotował za to dla siebie ochronę od odpowiedzialności, zwalniając się z ustawy prawo o zamówień publicznych. Domagamy się rozliczenia winnych” – powiedziała.

Powołując się na analizę NIK, podkreśliła, że rząd PiS wydał 7 mld na gotowość szpitali tymczasowych, a tylko 5 mld na leczenie chorych.

Małgorzata Niemczyk o niechlubnym tytule Polski

Posłanka Małgorzata Niemczyk zaznaczyła, że w czasie pandemii Polska nosiła niechlubny tytuł europejskiego lidera, co do śmiertelności chorych. Powołując się na dane statystyczne z lat 2021-2022 podkreśliła, że mimo ogromnych środków mieliśmy o 100 proc. więcej zgonów niż Niemcy, czy Hiszpanie.

„RPO zwracał wtedy uwagę, że na oddziałach intensywnej terapii umieralność była zastraszająca. PiS nie przygotowało żadnego raportu wielkoobszarowego. Wiemy, że wydano 22 mld, ale to nie są wszystkie koszty. Nie znamy kosztów poniesionych przez obywateli, ani samorządy. Nie wiemy ile kosztowały lockdowny, zakup i utylizacja szczepionek, tarcze covidowe. Wszystkie te rzeczy będziemy rozliczać” – zapowiedziała posłanka.

Stwierdziła też, że rząd PiS poprzez pochopne działania i bezczynność naraziła na utratę zdrowia i życia setki tysięcy osób w Polsce. „Ten dług płacimy do dziś” – dodała.

Krzysztof Bojarski o błędnych działania PiS-u

Krzysztof Bojarski ocenił, że błędne działania PiS utrudniały organizację dobrego systemu ochrony zdrowia. „To głównie dzięki determinacji personelu medycznego udało się zorganizować pomoc dla chorych” – powiedział.

Posłowie zobowiązali się do przeprowadzenia kompleksowej analizy działań rządu w okresie pandemii.