Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją podmioty, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie PKW lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa 12 lutego.

Publikacja w Dzienniku Ustaw

29 stycznia - wraz z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera o zarządzeniu wyborów samorządowych - ruszyła kampania wyborcza.

Pierwszym zadaniem, które muszą wykonać podmioty chcące wziąć udział w wyborach jest złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

Partie polityczne mogą tworzyć komitety wyborcze

Partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają Państwową Komisję Wyborczą; mają na to czas do 12 lutego.

O swoim utworzeniu PKW zawiadamia także komitet wyborczy organizacji oraz komitet wyborczy wyborców, w przypadku, gdy zamierza zgłosić kandydatów w więcej niż jednym województwie.

Zgłaszanie kandydatów na radnych

W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; termin upływa również 12 lutego.

Dopiero od dnia wydania przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów i prowadzić agitację wyborczą.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.