Ceny węgla i pelletu nie są już tak wysokie, jak to miało miejsce rok temu. Za tonę węgla zapłacimy średnio od 900 do 1500 zł, a za paletę pelletu (niecałą tonę) - od 1000 do 2000 zł. Drewno średniowymiarowe S4 w Lasach Państwowych kosztuje przykładowo z kolei od 160 do 210 zł za metr sześcienny.

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Polsce dominuje ogrzewanie gazowe (27,92 proc.). Innymi źródłami ciepła są: kocioł na paliwo stałe z ręcznym podajnikiem na węgiel, drewno lub pellet (17,5 proc.), ogrzewanie elektryczne (15,05 proc.), a następnie kominek na paliwo stałe (9,15 proc.) lub kocioł z automatycznym podajnikiem (7,95 proc.).

Piece kaflowe nadal stanowią znaczący udział w gospodarstwach domowych. Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z takiego rozwiązania korzysta 6,12 proc. mieszkańców w Polsce.

Ceny węgla

Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla podała, że średnie wydatki w sezonie grzewczym 2022/2023 wzrosły w srosunku do poprzedniego sezonu o 49 proc. i wyniosły ponad 4400 zł.

Po boomie cenowym, jaki wiązał się z agresją Rosji na Ukrainę, ceny węgla wróciły do poziomu około 1000-1500 zł za tonę. Na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej tona ekogroszku kosztuje od 1300 zł, a orzech od 900 zł za tonę.

W Tauronie ceny węgla wahają się od 1129 zł za ekogroszek i 1479 zł za kostkę w Zakładzie Górniczym Sobieski. W Lubelskim Węglu „Bogdanka” natomiast cena za orzech i za groszek wynosi 1140 zł za tonę.

Od ubiegłego roku dostępna jest również rządowa porównywarka cen ciepła na stronie cierplo.gov.pl, gdzie można sprawdzić ceny ekogroszku, orzechu, węgla brunatnego czy koksu. W serwisie muszą się rejestrować przedsiębiorcy, którzy są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych oraz osoby, które sprzedają paliwa stałe klientom indywidualnym.

Jak ceny będą kształtować się w trwającym i przyszłym sezonie? "Choć popyt na węgiel pozostaje w skali świata rekordowo wysoki, w naszej części globu i kontynentu nastąpił jego spadek, co związane jest przede wszystkim z naciskiem na dekarbonizację w Unii Europejskiej. Ceny węgla ustabilizowały się na poziomie niewiele powyżej 100 dol./t w portach ARA. Wiele zależy jednak od sytuacji geopolitycznej i dalszego rozwoju wydarzeń na Ukrainie, w Strefie Gazy, Chinach i innych potencjalnie zapalnych regionach świata" - prognozuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla.

Ceny drewna i ceny pelletu

Jak przypomina Nadleśnictwo Złotów, jeśli chcemy kupić drewno na opał, powinniśmy skontaktować się z właściwym miejscowo leśniczym najlepiej najbliżej naszego miejsca zamieszkania. To on jest najlepiej zorientowany, czy ma na stanie lub będzie miał do sprzedaży drewno. Można je wykupić bezpośrednio w kancelarii leśniczego lub w biurze nadleśnictwa.

We wspomnianym nadleśnictwie cena drewna opałowego wygląda następująco:

  • drewno średniowymiarowe (S4) iglaste za metr sześcienny kosztuje 184,50 zł brutto,
  • drewno średniowymiarowe (S4) liściaste twarde za metr sześcienny kosztuje 209,10 zł brutto,
  • drewno średniowymiarowe (S4) liściaste miękkie (topola, osika, lipa, wierzba) kosztuje 159,90 zł brutto.

Ceny drewna opałowego będą się jednak różnić w zależności od rodzaju i lokalizacji. W Nadleśnictwie Niedziawy dla przykładu drewno S4 (opałowe) kosztuje od 116,62 zł w przypadku świerka i 174,93 zł w przypadku buku. Dlatego warto każdorazowo sprawdzać cenę drewna w najbliższym nadleśnictwie. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że za wysoką wilgotność drewna (wyższą niż 20 proc.) można dostać mandat, co związane jest z ustawą antysmogową.

Jak informowaliśmy w Gazecie Prawnej, sejmiki województw za pomocą uchwał antysmogowych określają rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Tryb, zasady i treść tych uchwał określa ustawa o ochronie środowiska.

Ceny pelletu według informacji podanych na stronie cenapelletu.pl wahają się od 1000 do nawet 2000 zł.