Prawa pracownicze mają charakter niezbywalny - powiedziała w czwartek Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, która uczestniczyła w Spale w XXXI Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”. Dodała, że podmiotowo traktowani pracownicy efektywniej realizują zadania zawodowe rozwijając swój potencjał, a towarzyszy im poczucie wolności i godności.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zaznaczyła, że to spotkanie jest dobrą okazją do rozmowy na temat wyzwań związanych ze zmianami na rynku pracy.

"Prawa pracownicze, w tym godziwe i uczciwe wynagrodzenie, godne warunki pracy bez względu na sytuację na rynku pracy mają charakter niezbywalny" - podkreśliła Łażewska-Hrycko.

Zwróciła uwagę, że podmiotowość człowieka w procesie pracy nie powinna być naruszana nie tylko ze względów moralnych czy etycznych, ale także ze względu na to, że "podmiotowo traktowani pracownicy efektywniej realizują zadania zawodowe rozwijając swój potencjał, a towarzyszy im poczucie wolności i godności" - zaznaczyła szefowa GIP.

Dodała, że przyszły rok będzie 105-leciem działalności Państwowej Inspekcji Pracy. "Przez ten cały czas Inspekcja Pracy współpracuje i towarzyszy w codziennej działalności związkom zawodowym" - przypomniała Łażewska-Hrycko.

W czwartek w Spale (Łódzkie) rozpoczął się dwudniowy 31. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność". W trakcie zjazdu zostaną wybrane ogólnokrajowe władze związku i nowy przewodniczący. Do tej pory zgłosił się tylko jeden kandydat - Piotr Duda. W zjeździe biorą udział także m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.(PAP)

Autorzy: Iga Leszczyńska, Bartłomiej Pawlak

iga/ bap/ mhr/