Po politycznym super weekendzie maleje liczba niezdecydowanych, rośnie poparcie dla niemal wszystkich ugrupowań, KO ściga PiS - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Pierwsze miejsce zajmuje PiS - 32 proc. z minimalnym wzrostem 0,4 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. Na drugim miejscu jest KO - 28,2 proc., która w poprzednim badaniu miała 27 proc. i obecnie skróciła nieco dystans do PiS. Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga - 11 proc., potem Lewica i Konfederacja - po 10 proc. To komplet ugrupowań, które weszłyby do Sejmu. Jak wynika z badania na 3,5 proc, głosów mogą jeszcze liczyć Bezpartyjni Samorządowcy.

Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM / Dziennik Gazeta Prawna

Wszystkim ugrupowaniom, które przekroczyły wyborczy próg, wzrosło poparcie. Najbardziej KO - o 1,2 pkt. proc., pozostałym poniżej 1 pkt proc. To efekt spadku liczby niezdecydowanych, która zmniejszyła się do 5,1 z 8,7 proc. w porównaniu z sondażem z 19 września. Badanie zostało wykonane w poniedziałek dzień po Marszu miliona serc w Warszawie zorganizowanym przez KO i konwencji PiS w Katowicach.

Wybory 2023 - Frekwencja / Forsal.pl

Jan Grabiec rzecznik PO podkreśla, że efekt marszu dotyczy wszystkich ugrupowań opozycyjnych i nikt nie na nim nie stracił jak to było poprzednio. Liczy jednak że ostateczne zyski opozycji będą większe niż pokazuje badanie zrobione zaraz po marszu. -Spodziewamy się efektu marszu i przyrostu poparcia dla opozycji w ciągu najbliższych dni nawet tygodnia. Jednym jest samo wydarzenie a drugim przetrawienie tego efektu przez rozmowy z ludźmi ten sondaż to dobry prognostyk Wszystko w naszych rękach i głowach badanie pokazuje, że zwycięstwo jest blisko - podkreśla Jan Grabiec.

Czy zamierzasz wziąć udział w głosowaniu w wyborach, które odbędą się 15 października? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Badanie preferencji partyjnych a mandaty

Najnowsze badanie preferencji partyjnych przeliczyliśmy na mandaty za pomocą dwóch kalkulatorów, autorstwa dr. hab. Jarosława Flisa i dr. Macieja Onasza. Wyniki pokazują, że koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy mogłaby liczyć na większość – od 235 do 243 mandatów. Co więcej, Zjednoczona Prawica zyskałaby zbyt mało mandatów, aby móc w pełni blokować nową ekipę rządzącą wetami prezydenta Dudy. – Co prawda KO wraz z Trzecią Drogą i Lewicą nie miałyby większości pozwalającej na przełamanie weta prezydenckiego, ale również Zjednoczona Prawica nie miałaby wystarczającej siły w Sejmie, aby zagwarantować jego podtrzymanie. W tej sytuacji kluczowe dla praktyki rządzenia byłoby stanowisko Konfederacji, o której przychylność przy rozpatrywaniu wet musiałyby zabiegać obie strony – wskazuje dr Maciej Onasz z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Sondaż, na podstawie którego obliczono liczbę mandatów, został przeprowadzony w poniedziałek tuż po superweekendzie. Pierwsze miejsce zajmuje w nim PiS z 32 proc. Na drugim jest KO – 28,2 proc. – Sondaż robiony dzień po marszu nie daje pełnego obrazu. Jestem przekonany, że jego ostateczny efekt będzie dla opozycji znacznie lepszy, bo marsz wpłynie na wyborców niezdecydowanych – przekonuje Marcin Kierwiński z PO. Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga – 11 proc., potem Lewica i Konfederacja – po 10 proc. Jak wynika z badania, na 3,5 proc. głosów mogą jeszcze liczyć Bezpartyjni Samorządowcy. Wszystkim ugrupowaniom, które przekroczyły wyborczy próg, wzrosło poparcie. Najbardziej KO – o 1,2 pkt proc., pozostałym poniżej 1 pkt proc. To efekt spadku liczby niezdecydowanych, która w porównaniu z sondażem z 19 września zmniejszyła się z 8,7 proc. do 5,1 proc.

Nasz rządowy rozmówca dostrzega brak przełomu sondażowego po politycznej „superniedzieli”, ale pociesza się tym, że na razie nie widać też efektu Marszu Miliona Serc. – Jeśli głównym punktem ich kampanii uczynili marsz i dzień po nim sondaże właściwie nie drgnęły, to cała robota opozycji w piach – ocenia nasz rozmówca. I dodaje, że spośród wszystkich partii to PiS ma największe rezerwy wyborców. ©℗

Wybory 2023 - Preferencje / Forsal.pl