Zwrot pieniędzy przez NFZ za prywatną wizytę u psychiatry w przypadku oczekiwania do specjalisty dłużej niż 2 miesiące, wprowadzenie edukacji prozdrowotnej, wprowadzenie psychologa w każdej szkole - to niektóre postulaty Polski 2050 Szymona Hołowni dot. reformy sektora zdrowia psychicznego dla dzieci.

Podczas czwartkowej konferencji Polski 2050 pt. "Zapaść w psychiatrii dziecięcej" zorganizowanej przy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie, działacze partii Szymona Hołowni przedstawili swoje postulaty związane z reformą sektora zdrowia psychicznego dla dzieci.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia podkreślił, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie dzieci. "Dziś w kampanii wyborczej PiS zaoferował pierwszy konkret dla ochrony zdrowia. Po 8 latach rządów PiS daje ludziom w szpitalach jeść. Po 8 latach zauważa, że są osiedla z wielkiej płyty, z którymi trzeba coś zrobić, że trzeba coś obiecać ludziom, którzy nie mają czym dojechać do szkoły, do pracy" - zaznaczył Hołownia.

Tymczasem, mówił, rzeczywistość jest bezwzględna. Jak zauważył, czas oczekiwania przez młodego człowieka na poradę psychiatryczną to ponad 230 dni.

"Rządzący mogą nas mamić i opowiadać o milionach, które wydali tu, o miliardach, które wydali tam. Mogą opowiadać te wszystkie słodkie dyrdymały, robić kolejne instytuty, odbudowywać kolejne Pałace Saskie, a dzieci nam umierają. I to jest coś, za co będą się smażyć w piekle" - oświadczył Hołownia. "Nie ma prawa wydać grosza na nic innego, jeżeli nie zostały zabezpieczone najpierw prawa najsłabszych" - dodał polityk.

Postulaty dotyczące działań w sprawie zdrowia psychicznego dzieci przedstawili działacz Polski 2050 Bartłomiej Kubacki. "Jeżeli rodzic z dzieckiem nie może dostać się przez dwa miesiące do psychiatry dziecięcego, dostanie zwrócone pieniądze przez NFZ i będzie mógł się zwrócić do sektora prywatnego" - powiedział Kubacki.

"Drugim postulatem jest wprowadzenie edukacji prozdrowotnej, dzięki której dzieci będą mogły mówić o tym, w jaki sposób komunikować swoje potrzeby, jak również zarządzać swoim czasem w wolnym czasie, zgłaszać się po pomoc, oraz monitorować bullying w szkole" - dodał.

"Trzecim, oraz czwartym postulatem jest wprowadzenie psychologa szkolnego do każdej szkoły, oraz dostęp do pomocy dla ludzi młodych, od 15 roku życia, aby mogli rozmawiać ze specjalistą sami bez obecności rodzica" - podsumował Kubacki.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. PSL i Polska 2050 wystartują w nich jako komitet koalicyjny Trzecia Droga.(PAP)

fos/ par/