Siedem zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych wpłynęło do PKW we wtorek (9.08.). Dokumenty do rejestracji komitetów złożyły m.in.: Koalicja Obywatelska, Lewica i Konfederacja.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Termin na złożenie do PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 28 sierpnia.

We wtorek – jak wynika z informacji na stronach PKW – do Komisji wpłynęło 7 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Są to:

  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Komitet Wyborczy Nowa Lewica
  • Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy
  • Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (zgłosił zamiar startu jedynie w wyborach do Sejmu)
  • Komitet Wyborczy Patrioci Polska (zgłosił zamiar startu jedynie w wyborach do Sejmu)
  • Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/