Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Według nowych przepisów KRRiT miałaby trzy miesiące po wygaśnięciu koncesji na decyzję dot. jej udzielenia. W przeciwnym razie przewodniczący Rady udzielałby koncesji na kolejny okres z urzędu.

Biuro Prasowe Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej przesłało w czwartek PAP, złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Według proponowanych przepisów, przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję o udzieleniu koncesji na kolejny okres nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty wygaśnięcia obowiązującej koncesji, a w przypadku, gdy KRRiT nie podejmie uchwały w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia koncesji na kolejny okres, w terminie 14 dni przed upływem tych trzech miesięcy przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję o udzieleniu koncesji na kolejny okres z urzędu.

W uzasadnieniu napisano, że powodem złożenia tego projektu są doświadczenia ostatnich miesięcy związane z przedłużającymi się procedurami kolejnych koncesji dla telewizji TVN24, TVN7 oraz radia TOK FM.

Jak napisano, "obecne rozwiązania w świetle doświadczeń związanych z działalnością KRRiT w zakresie przyznawania i przedłużania koncesji na nadawanie programów, że nadawcy są pozbawieni skutecznego prawa do ochrony swoich interesów, a tym samym do wypełniania zadań związanych z funkcjonowaniem wolności słowa i mediów w demokratycznym państwie prawa". Jak uzasadniono, "Ratio legis obecnego brzmienia art. 35a polega na zapewnienia wystarczającego czasu, aby wszelkie decyzje KRRiT w zakresie rozpatrywania wniosków o wydanie koncesji mogły być poddane ewentualnej kontroli sądowej".

Tymczasem, jak czytamy w uzasadnieniu, "mamy obecnie do czynienia z naganną praktyką wydawania decyzji niemal w ostatnim czasie przed wygaśnięciem dotychczasowych koncesji, czy jak w przypadku HGTV - z długotrwałym procesem koncesyjnym, co pozbawia nadawców możliwości skutecznej obrony interesów". Przytoczono wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, w uzasadnieniach których stwierdzono, że "przewodniczący KRRiT dopuścił się w przypadku TVN24 naruszenia prawa, a w przypadku TVN7 - rażącego naruszenia prawa przed wydłużanie postępowania koncesyjnego.

"Projektowane zmiany zmierzają do jednoznacznego uregulowania kwestii przyznawania koncesji przez określenie terminów na podjęcie uchwał przez KRRiT oraz wydanie decyzji przez przewodniczącego Krajowej Rady w przypadku, gdy Rada pozostaje w zwłoce" - uzasadniono. Poinformowano, że udzielenie koncesji nie prowadzi do braku możliwości jej odebrania". (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ dki/