W I połowie br. w programie "Czyste powietrze" złożono ok. 100 tys. wniosków, w całym 2022 r. 158 tys. - podała minister klimatu Anna Moskwa w czwartek w Sejmie. Powołując się na najnowszy raport Eurostatu wskazała, że utrzymanie mieszkania w Polsce "jest bardzo tanie", koszty wynoszą 38,8 proc. średniej UE.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podała dane Eurostatu dotyczące realizacji w Polsce programu "Czyste Powietrze". Zwróciła uwagę, że w 2023 r. nastąpiła poprawa jakości powietrza w stosunku do 2022 r. Jak podała, w pierwszej połowie br. złożono ok. 100 tys. wniosków na "Czyste powietrze", a w roku 2022 - 158 tys.

Przywołała też dane z raportu nt. odnawialnych źródeł energii. "W 2013 w Polsce było aż 41 instalacji fotowoltaicznych, w 2015 r. - 3 tys., 2023 - 1,3 mln. instalacji fotowoltaicznych. Pompy ciepła - 120 proc. - rekordowy przyrost w Unii Europejskiej" - poinformowała Anna Moskwa.

Minister odniosła się również do danych Eurostatu na temat kosztów utrzymania mieszkań.

"Najnowszy raport Eurostatu mówi, że utrzymanie mieszkania w Polsce jest bardzo tanie. Ceny w Polsce w kategorii koszty związane z mieszkaniem na tle Unii Europejskiej są naprawdę niskie" - wskazała Anna Moskwa. Dodała, że kategoria obejmuje takie koszty, jak najem, remonty, rachunki za wodę, gaz i prąd. "Wszystkie te koszty stanowią 38,8 proc. średniej unijnej. Taniej jest tylko w Bułgarii" - powiedziała minister.

Jak dodała, na tle Unii Europejskiej "w Polsce najtańsze jest też użytkowanie samochodu".

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, by ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych.(PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/