Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer (KO) poinformowały na poniedziałkowej konferencji prasowej, że umieszczą na stronie internetowej klubu pełną informację o wynikach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania", bo nie zrobiło tego Ministerstwo Edukacji i Nauki.

"Pan minister Czarnek miał obowiązek opublikować informacje o tym, które organizacje nie otrzymały dotacji, takiej informacji również nie znajdujemy na stronie MEiN. My te wszystkie informacje upublicznimy" – powiedziała Szumilas.

Zapowiedziały, że poinformują m.in., jakie organizacje, mimo pozytywnej opinii komisji, nie otrzymały dotacji. "Zapewniamy, że nie są to organizacje lewackie albo komunistyczne" – mówiła Szumilas.

Reklama

Lubnauer dodała, że szef MEiN Przemysław Czarnek w ramach tego konkursu "wspierał swoich", bo na 45 organizacji, które otrzymały dotacje, 14 pochodziło z Lubelszczyzny, skąd minister jest posłem.

Reklama

Poinformowała, że wysuwane przez polityków PiS argumenty o podobnej sytuacji w czasach rządów PO, gdy Fundacja Kolegium Europy Wschodniej otrzymała zameczek pod Wrocławiem, są nieadekwatne do tej sytuacji.

"Zaznaczmy jedną zasadniczą różnicę. Kolegium Europy Wschodniej nie ma ani jednego fundatora prywatnego, fundatorami są tylko i wyłącznie instytucje takie, jak województwo dolnośląskie, miasto Gdańsk czy miasto Wrocław" – podkreśliła Lubnauer. "Te które nagradzał minister Czarnek, mają prywatnych fundatorów, którzy potem z tym majątkiem będą mogli zrobić różne rzeczy" – dodała.

Posłanki powtórzyły, że kierują zawiadomienie do prokuratury i do NIK w związku z naruszeniem w tym przypadku przez ministra Przemysława Czarnka procedury konkursowej.

W ubiegłym tygodniu dziennikarze pytali ministra Przemysława Czarnka, jakie były kryteria przyznawania pieniędzy dla organizacji na zakup nieruchomości w konkursie ministerstwa.

"Państwo wystawiacie się na śmieszność. 40 mln zł na 42 organizacje, średnio po kilkaset tysięcy złotych dla organizacji, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne, które zostały wyłonione na podstawie przepisów prawa i dających prawo ministrowi edukacji do zorganizowania takiego programu" – powiedział minister.

"Podstawowym kryterium było: nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom, bo to jest sprzeczne z konstytucją" – dodał Czarnek.

Zapytany o pieniądze dla Fundacji Polska Wielki Projekt, w której w skład wchodzi m.in. europoseł PiS prof. Ryszard Legutko, odparł, że fundacja ta działa od wielu lat i organizuje kongresy "wzmacniające państwo polskie".

"Fundacja, która organizuje znakomite kongresy, Polska Wielki Projekt, wzmacniające państwo polskie, przedstawiła projekt edukacyjny skupiający młodzież wokół idei Trójmorza i świetną lokalizację, budynek na siedzibę pod ten projekt" – powiedział szef MEiN.

Minister Czarnek komentował sprawę także w piątek na antenie TV Republika. "Nikczemność i podłość pani Lubnauer, pani Szumilas, panów różnych redaktorów z TVN 24 czy innych lewicowo-liberalnych postkomunistycznych mediów jest nieprawdopodobna" – powiedział.

"Konkurs był absolutnie transparentny, oparty na przepisach prawa, a beneficjentami są podmioty prowadzące działalność proedukacyjną. 40 mln zł skierowaliśmy do 42 podmiotów na przeróżne inwestycje kierowane do osób młodych" – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu na portalu TVN24 opublikowano artykuł zawierający listę 12 nieruchomości oraz organizacji, którym zostały przyznane dotacje. Na liście znalazły się: 1. Fundacja Polska Wielki Projekt, 2. Fundacja Wolność i Demokracja, 3. Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, 4. Fundacja Dumni, 5. Fundacja Edukacji i Mediów, 6. Fundacja pod Damaszkiem, 7. Fundacja Ostre Łąki, 8. Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, 9. Lokalna Organizacja Turystyczna "Inte-Gra", 10. Fundacja Dabar – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, 11. New Europe Foundation, 12. Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego.

Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i w Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł od 5 mln zł. (PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ joz/