Weto do noweli Prawa oświatowego to wielkie zwycięstwo polskiej szkoły i wielka przegrana szefa MEiN Przemysława Czarnka; lex Czarnek 2.0 znalazła się tam, gdzie powinna być: w koszu - uważają posłanki Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem Czarnek powinien zostać zdymisjonowany.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zawetował nowelizację Prawa oświatowe, regulującą m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającą nadzór kuratorów, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej.

W ocenie prezydenta mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu, nie było wysłuchania publicznego, a projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne. Duda zaznaczył, że otrzymał 133 listy protestacyjne, a niektóre z nich "są podpisane przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych".

Była minister edukacji narodowej, posłanka KO Krystyna Szumilas oceniła na konferencji prasowej, że drugie weto prezydenta do noweli Prawa oświatowego pokazuje, że Przemysław Czarnek nie nadaje się na ministra edukacji i powinien zostać zdymisjonowany.

"Lex Czarnek znalazła się tam, gdzie powinna być: w koszu. Polska szkoła będzie mogła być szkołą wolną, nauczyciele będą mogli organizować zajęcia ze swoimi uczniami, rodzice będą mogli decydować o tym, jakie zajęcia ich dzieci będą miały w szkole" - mówiła Szumilas.

"Koniec z dyktatem ministra, który nie zna się na prawie, który nie potrafi czytać konstytucji, który chce zamknąć polskie dzieci w szkole bez dostępu organizacji pozarządowych, bez zajęć, które dzieciom są potrzebne" - dodała.

Zdaniem posłanki KO Katarzyny Lubnauer "drugie weto do lex Czarnek to wielkie zwycięstwo polskiej szkoły, wszystkich organizacji pozarządowych, rodziców, dzieci, wszystkich tych, którzy uczestniczą w procesie edukacji i wielka przegrana ministra Czarnka".

Według niej, przegrana ta należała się Czarnkowi, ponieważ nie słuchał obywateli. "Zamiast tego próbował kuratorów uczynić rodzicami wszystkich uczniów w szkole" - dodała posłanka.

Zdaniem Lubnauer, wpływ na decyzję prezydenta miała pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda, która z zawodu jest nauczycielką. "Ale jestem przede wszystkim przekonana, że to wielki sukces całej społeczności edukacyjnej" - dodała.

Posłanka KO Kinga Gajewska zwróciła uwagę, że jednym ze skutków społecznych prac nad nowelizacją Prawa oświatowego jest to, że dyrektorzy boją się organizować w szkołach zajęcia, które byłyby prowadzone przez organizacje pozarządowe. "Apelujemy do dyrektorów: nie bójcie się. Prawo lex Czarnek nie weszło w życie" - powiedziała.

Posłanka KO Barbara Nowacka podziękowała rodzicom, nauczycielom, samorządom i organizacjom pozarządowym za walkę o wolną szkołę i wspólne apelowanie o weto do ustawy. Podziękowania skierowała też do pary prezydenckiej, która - jak mówiła - usłyszała głos obywateli.

"My deklarujemy, że jesienią, gdy wygramy wybory, odpartyjnimy kuratoria. Nie będzie już polityków w kuratoriach, tylko ekspertki i eksperci od edukacji" - powiedziała Nowacka.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/