Trwają prace nad nowym programem Prawa i Sprawiedliwości; chcemy, aby ten program był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju - poinformował sekretarz generalny tej partii Krzysztof Sobolewski.

Jak przekazał Sobolewski po piątkowym spotkaniu Komitetu Politycznego PiS, w tej chwili trwają prace nad nowym programem partii. "Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną w kraju; gospodarczą (...) chcemy, aby ten program był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju społecznie, gospodarczo i politycznie" - zaznaczył.

Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował o planowanej na czerwiec konwencji ugrupowania. "Sprawa była otwarta, czy spotkanie czerwcowe będzie miało formułę konwencji, czy bardziej statutowo umocowaną formułę kongresu. Skłaniamy się ku konwencji" - powiedział.

"Ta konwencja będzie takim impulsem i początkiem objazdu kraju, i spotkań w terenie. Prezes (Jarosław Kaczyński - PAP) chciałby, aby takie spotkanie, w którym on weźmie udział, było w każdym z tych nowych 94 okręgów partyjnych" - powiedział Sobolewski.

Jak dodał, konwencja "będzie miała bardziej charakter motywacyjny, będzie impulsem, żeby partia obudziła się i wzięła się do pracy".

"Filary programu PiS nie zmieniają się od lat. To są: zrównoważony rozwój, sprawiedliwe i równe traktowanie wszystkich Polaków, podejście szanujące polską kulturę, tożsamość i tradycję. To są najważniejsze filary, na których opiera się każdy nasz program i to się na pewno nie zmieni" - zapewnił Fogiel.

Komitet Polityczny PiS zatwierdził zmiany w strukturze partii. Kaczyński powoła 94 pełnomocników

W piątek zebrał się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził zaproponowane przez prezesa PiS zmiany w strukturze ugrupowania. Główne założenia zmian, to podział struktury na okręgi pokrywające się z podziałem na okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Wprowadzono też zakaz łączenia funkcji partyjnych z niektórymi wyższymi funkcjami państwowymi.

Komitet Polityczny PiS postanowił, że prezes Jarosław Kaczyński do 15 czerwca powoła 94 nowych pełnomocników okręgowych partii. Nie będą mogły to być osoby pełniące funkcje ministerialne, wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu.

Dopytywany, kto będzie wybierał nowych pełnomocników, Sobolewski odparł: "w PiS mamy ten przywilej i zaszczyt, że ostateczne słowo, decydujące należy zawsze do prezesa PiS". "Pan prezes będzie powoływał pełnomocników okręgowych" - dodał.

"Ani nikt nie zrezygnuje, ani nikt nie wybiera (...) pan prezes zdecyduje o powołaniu nowych 94 pełnomocników okręgowych do 15 czerwca" - podkreślił.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany, czy zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi ma dotyczyć wyłącznie pełnomocników czy też szefów okręgów odparł, że docelowo ma dotyczyć prezesów zarządów, pełnomocnik "jest formą przejściową".

Fogiel wyjaśnił też, dlaczego powołanych zostanie 94 pełnomocników, a nie 100. Jak mówił, jest to podyktowane przyczynami "czysto organizacyjno-racjonalnych". "Jeśli w Warszawie jako mieście mamy cztery okręgi senackie, to jest to zupełnie pozbawione sensu tworzyć cztery struktury regionalne PiS. Jest jeszcze kilka takich miast, stad nie 100 a 94" - mówił.

Sobolewski dodał też, że w tej chwili nie zachodzą żadne przesłanki, by przeprowadzać jakiekolwiek przedterminowe wybory.

(PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa