Jakie oczekiwania mają Polacy na przyszły rok? To przede wszystkim zmniejszenie inflacji, polepszenie stosunków z UE i obniżka podatków - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Na konieczność zwalczania wysokich cen zwróciło uwagę 43,5 proc. badanych. Przy czym widać tu różnice między elektoratami: zmniejszenia inflacji oczekuje 43 proc. wyborców opozycji, a tylko 24 proc. zwolenników obozu rządzącego. Mimo to w rządzie dominuje przeświadczenie, że drożyzna może być dla PiS niebezpieczna. - Inflacja to ogromne wyzwanie komunikacyjne, może nas zabić wizerunkowo. Wcześniej opowiadaliśmy, że ceny rosną, ale pensje też. Ale ludzie tego nie kupują - przyznaje osoba z rządu. Dlatego rząd zmienia narrację. - Teraz otwarcie przyznajemy, że jest ciężko, ale pracujemy nad tym, na ile to możliwe, by te skutki ograniczyć, np. wdrażając tarczę antyinflacyjną - dodaje nasz rozmówca. Inny wskazuje, że z czysto politycznego punktu widzenia istotne jest, by Polacy „zrozumieli, że podwyżki przyszły z zewnątrz i nie są winą rządu”.
W dalszej kolejności ankietowani wskazali, że oczekują polepszenia stosunków Polski z Unią Europejską (32,7 proc.).
O to może być jednak trudno. Po pierwsze, mamy otwartych z Brukselą kilka frontów, np. w sprawie „uwolnienia” Krajowego Planu Odbudowy czy w kwestiach związanych z praworządnością. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła kolejną procedurę naruszeniową przeciwko Polsce - tym razem za wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października, które w ocenie KE stanowią „naruszenie ogólnych zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz naruszenie mocy wiążącej orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
Na trzecim miejscu znalazło się oczekiwanie dotyczące obniżki podatków. Tu rząd stawia przede wszystkim na efekt tarczy antyinflacyjnej, która częściowo już weszła w życie (od 20 grudnia obowiązuje niższa akcyza na paliwa), a w całości zacznie działać od stycznia.
Rząd ruszył też z kampanią „Chronimy rodziny, obniżamy podatki”, która ma informować o działaniach podjętych w ramach tarczy, takich jak obniżenie stawki VAT na gaz ziemny, zniesienie akcyzy i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną, obniżenie VAT na ciepło czy wdrożenie dodatków osłonowych dla gospodarstw domowych. Równolegle trwają negocjacje z KE dotyczące możliwości zniesienia VAT na żywność oraz obniżenia z 23 proc. do 8 proc. w przypadku paliw. - Z kolei na styczeń szykujemy kampanię o wzroście kwoty w portfelach Polaków - mówi osoba z rządu. Ma to związek z tym, że w nowym roku w życie wejdzie Polski Ład i wynikające z niego zmiany w systemie podatkowym.
Na dalszych miejscach w sondażu znalazły się takie oczekiwania jak: poprawa sytuacji w ochronie zdrowia (prawie 30 proc. wskazań), zmiana rządu (ok. 25 proc.), zmiany w wymiarze sprawiedliwości (ok. 20 proc.) i zabezpieczenie granicy z Białorusią (ok. 16 proc.).
Najmniej oczekiwane jest zmniejszenie bezrobocia (ok. 3 proc.) i decyzje dotyczące poluzowania lub zaostrzenia obostrzeń epidemicznych (po ok. 4 proc. wskazań).
ikona lupy />
JAKIE SĄ TWOJE OCZEKIWANIA NA 2022 R. DOTYCZĄCE SYTUACJI W KRAJU? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe