"Chcę przedłużyć okres konsultacji, aby każdy mógł się wypowiedzieć i aby ta debata publiczna nad ustawą związaną z systemem podatkowym przebiegła możliwie spokojnie" – mówił premier, który odwiedził firmę Wiśniowski. Dodał, że zależy mu na tym, aby zmiany podatkowe były bardzo dokładnie przedyskutowane.

"Zdążymy z całym procesem do końca listopada" – poinformował szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polski Ład pozwala firmom "rozwijać skrzydła i inwestować więcej". Jak wskazał, służy temu m.in. "estoński CIT”, czyli zerowy podatek dla tych firm, które zdecydują się zachować zysk i go reinwestować. "Polski Ład to dla przedsiębiorców i dla pracowników wspólny mianownik. To wygrany - wygrany, win-win" - ocenił premier.

Morawiecki powiedział, że przewidziana w Polskim Ładzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł oznacza pracę bez podatku do 2,5 tys. zł miesięcznie. "Oznacza jednocześnie, że jeśli ktoś zarabia 3-4 tys. zł, a to jest ogromna większość polskich pracowników, to znaczy, że za znaczną część pracy państwo nie zabiera podatku" – wyjaśnił. "Taki ruch w kierunku zwiększenia płacy netto, zwiększa motywację do podjęcia pracy, a to z kolei jest dobre dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pracowników jak najlepiej zmotywowanych" - dodał.

Premier mówił, że podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł też jest obniżeniem podatku, podobnie jak zerowy PIT dla młodych i "mały ZUS".

"Czasem myślę, że jak liberałowie z Platformy Obywatelskiej patrzą na to, to próbują wypracowywać jakieś rozwiązania dla przedsiębiorców kosztem pracowników. Z kolei socjaliści, jak patrzą na gospodarkę, to patrzą wyłącznie na część pracowników, a nie przedsiębiorców i na to, jak ważni są oni dla gospodarki, jakie ryzyko podejmują, jak angażują swoją pracowitość i kreatywność" – powiedział Morawiecki.

Premier mówił, że często zachwycamy się sukcesami firm amerykańskich i tym, do jakich rozmiarów doszły firmy, które powstały w garażu. "Cudze chwalicie, a swego nie znacie, ponieważ tutaj właśnie pod Nowym Sączem taka historia sukcesu wspaniałej polskiej firmy, która narodziła się w garażu, ma miejsce" – powiedział Morawiecki. Dodał, że firmy takie jak Wiśniowski to właśnie "pomysłowość, pracowitość, ogromne doświadczenie pracowników", a jej sukces napawa optymizmem.

"Polska gospodarka wraz z Polskim Ładem wkracza w okres bardzo mocnego rozwoju gospodarczego” – powiedział premier. „Polski Ład jest propozycją dla polskich przedsiębiorców i pracowników, żebyśmy razem na tej łodzi polskiej gospodarki płynęli i osiągali jak największe prędkości" – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że dla firm, które są bardzo innowacyjne przewidziano "wsparcie procesu prototypowania, robotyzacji, podatek na poziomie 5 proc." Z kolei dla firm jednoosobowych lub kilkuosobowych o obrotach do 2 mln euro - kontynuował premier - w Polskim Ładzie przewidziano podatek ryczałtowy o obniżonych stawkach dla wielu grup przedsiębiorców.

Jak powiedział, po konsultacjach z organizacjami pracodawców i pracowników w Polskim Ładzie przewidziano także wiele ulg, np. dotyczącą płatności składki zdrowotnej.

Ocenił ponadto, że na programie - dzięki kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł - skorzystają także pracownicy. Zauważył, że wyższe składki zdrowotne dotkną najlepiej zarabiających, ale - jak przekonywał - także oni skorzystają na Polskim Ładzie, bo są "beneficjentami rosnącej siły nabywczej polskich konsumentów, wzrostu gospodarczego, możliwości eksportowych, ekspansji kapitału polskiego za granicę".

"Nie ma takiego państwa w Europie, które pozwoliłoby lwią część składki zdrowotnej odliczać od podatku, więc system będzie bardziej sprawiedliwy" – uważa premier.

Produkująca bramy, ogrodzenia oraz stolarkę stalową i aluminiową firma Wiśniowski działa w gm. Chełmiec k. Nowego Sącza od 1989 roku. Ma w 100 proc. kapitał polski. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i 176 uczniów w ramach przyuczania do zawodu. Prezes Krystyna Baran mówiła, że trzy lata temu firma zaczęła największą w historii inwestycję i zwiększyła moce produkcyjne dwukrotnie, 24 ha jej terenu są obecnie zabudowane halami.

"Cieszę się, że premier przewiduje jeszcze dogłębne konsultacje społeczne Polskiego Ładu" – mówiła prezes. Dodała, że zapowiedzi rozwiązań w Polskim Ładzie rozbudziły oczekiwania pracowników.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.