We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zajmie się poselskim projektem nowelizacji ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS.

Wcześniej komisja zajmie się poprawkami do projektu uchwały dotyczącej Sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 r. oraz poprawką do projektu uchwały dotyczącej informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r.

W posiedzeniu uczestniczy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, który powiedział dziennikarzom przed wejściem na obrady, że posiedzeniu weźmie udział wyłącznie jako obserwator. Obecny jest też m.in. szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

We wtorek jako trzeci punkt komisja rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji złożony na początku lipca przez posłów PiS. Przewiduje on, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest wiceszef klubu PiS Marek Suski.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Swoje poprawki do projektu zapowiedzieli: wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Kukiz'15 Paweł Kukiz. W ubiegłym tygodniu Gowin oświadczył, że jego ugrupowanie poprze projekt PiS tylko pod warunkiem zaakceptowania poprawki Porozumienia przewidującej rozszerzenie kręgu państw, z których podmioty gospodarcze mogę mieć większościowy udział w polskich mediach o kraje OECD, w tym Stany Zjednoczone. Kukiz napisał z kolei na Facebooku, że składa do projektu poprawkę, wykluczającą możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych.

Natomiast posłowie KO, PSL i Lewicy są za odrzuceniem projektu.

Marek Suski mówił kilka dni temu w TVP1, że sejmowa komisja na wtorkowym posiedzeniu najprawdopodobniej przyjmie poprawkę wykluczającą możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa mediów prywatnych, zaproponowaną przez Pawła Kukiza. Suski pytany wówczas o propozycję Porozumienia odnoszącą się do kapitału z państw OECD, do którego należą też m.in. Stany Zjednoczone, odparł, że "nie popiera tego rodzaju poprawki". "Wydaje mi się, że powinniśmy wszystkich traktować jednakowo, naszych przyjaciół Amerykanów też powinniśmy traktować normalnie, po partnersku" - powiedział.

Z kolei posłanka PiS Joanna Lichocka, mówiła we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia, że "wszystkie wypowiedzi, które sprawdzają nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji do kwestii interesów jednej z firm postrzegam, jako bardzo silny lobbing na rzecz prywatnego biznesu, a nie na rzecz polskiego prawa".

Sejm ma się zająć poselskim projektem ustawy o radiofonii i telewizji 11 sierpnia.