Zmiany w obszarze minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia to jeden z elementów reformy systemu – wskazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest harmonogram dalszych rozmów w ramach Zespołu Trójstronnego - zaznaczył.

"Zmianę, czy reformowanie opieki zdrowotnej zaczynamy - bo dopiero teraz możemy zająć się takimi zagadnieniami - od uporządkowania kwestii wynagrodzeń" – wskazał w internetowej części rozmowy w RMF FM minister.

Podkreślił, że pierwszym projektem pokazanym po trzeciej fali pandemii jest nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Szef MZ przypomniał, że przewiduje ona, iż od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. Na mocy regulacji podwyższone zostaną współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku do regulacji.

"Ustawa została w maju przyjęta przez Sejm. W środę była dyskusja w komisji senackiej" – wskazał. W czwartek ma być procedowana w Senacie.

Niedzielski podkreślił, że ustawa o najniższym wynagrodzeniu to pierwszy etap zmian. "Mamy rozpisany cały harmonogram rozmów w ramach Zespołu Trójstronnego, gdzie są m.in. pracodawcy z systemu opieki zdrowotnej, trzy związki reprezentujące pracowników" – zaznaczył.