W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe reguły sanitarne, które będą obowiązywały w wakacje.

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i ten moment jest na wyciągnięcie ręki. Pamiętajmy jednak, że pandemia tu i ówdzie może jeszcze wybuchać - rozpoczął Morawiecki. Następnie przedstawił planowane zmiany w restrykcjach.

Od 13 czerwca zaczną obowiązywać następujące zmiany:

 • W kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
 • Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

- W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej.Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta - dodał Morawiecki.

26 czerwca zostaną wprowadzone kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez całe wakacje, tzn. w lipcu i sierpniu.

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Rząd zaznacza, że ten harmonogram może być korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.

- Limity nie obowiązują dla osób w pełni zaszczepionych, czyli te osoby nie będą wliczane - uściślił premier.
Niedzielski doprecyzował, że chodzi tylko o osoby zaszczepione, a nie o ozdrowieńców.

Jakie zmiany już obowiązują?

Od 6 czerwca:

 • targi, konferencje, wystawy - 1 os./15 m2
 • place zabaw - 1 os./15m2
 • imprezy i zgromadzenia - zwiększony limit do 150 osób
 • transport zbiorowy - 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązek zakrywania ust i nosa

Limit osób na zgromadzeniach dotyczy zgromadzeń zorganizowanych

– mówił w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

WAŻNE Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Od 21 maja zostały otwarte kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury przy maks. 50-proc. obłożeniu. Otwarto również lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami.

Od 28 maja możliwe jest także prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie mogą odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja otwarte zostały kryte obiekty sportowe i baseny. Mogą one prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, obowiązuje limit do 250 osób.

Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócili uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Pod ustalonymi warunkami koncerty na otwartym powietrzu będą mogły odbywać się od 4 czerwca. Jeśli na widowni będą ustanowione miejsca siedzące, słuchacze lub widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce. Jeśli miejsca siedzące nie będą przewidziane, obowiązywał będzie limit maksymalnie 250 uczestników imprezy. Do limitów nie zostaną do włączeni uczestnicy publiczności zaszczepieni przeciwko covid-19. Widzowie lub słuchacze będą zobligowani do zasłaniania nosa i ust - obowiązuje ich także zakaz spożywania posiłków i napojów.

W siłowniach, klubach fitness i solariach obowiązuje limit 1 osoba na 15m2.