Premier Mateusz Morawiecki odwołał Marka Zagórskiego z funkcji sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację (z dniem 7 czerwca) i powołał na tę funkcję Janusza Cieszyńskiego, który obejmie ją 8 czerwca - poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

"Premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Marka Zagórskiego z funkcji sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację (z dniem 7 czerwca)" - poinformował rzecznik rządu na Twitterze.

"Na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację premier Mateusz Morawiecki powołał Janusza Cieszyńskiego, który ma ogromne doświadczenie w zakresie informatyzacji usług zdrowotnych (Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, e-skierowanie). Obejmie funkcję 8 czerwca" - napisał rzecznik rządu.

Jak dodał, ostatnie kilka lat to przełomowe zmiany w zakresie usług cyfrowych. "Blisko 11 milionów profili zaufanych, setki usług cyfrowych ułatwiających realizację zadań publicznych, zwiększenie dostępu do szerokopasmowego i bezpiecznego internetu, dowód osobisty i prawo jazdy oraz inne dokumenty w formie elektronicznej" - zaznaczył Müller.

Marek Zagórski pełnił swoją funkcję od października 2020 r., kiedy to w wyniku rekonstrukcji rządu zlikwidowany został resort cyfryzacji. Wcześniej był Ministrem Cyfryzacji (od kwietnia 2018 r. do października 2020 r.).

W przeszłości Zagórski w rządach PiS - zarówno Beaty Szydło, jak i Mateusza Morawieckiego - był sekretarzem stanu w resorcie cyfryzacji, sekretarzem stanu w nieistniającym już Ministerstwie Skarbu Państwa oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Janusz Cieszyński był wiceministrem zdrowia w latach 2018-20. W sierpniu 2020 roku zrezygnował ze stanowiska. Wówczas z funkcji ministra zdrowia zrezygnował Łukasz Szumowski.

Kierownictwu resortu zdrowia politycy KO zarzucali zaniedbania w sprawie zakupu respiratorów na początku pandemii koronawirusa od firmy E&K. Zarzuty stawiali posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy kilkukrotnie przeprowadzali kontrole w MZ.

Zarówno Cieszyński, jak i Szumowski odpierali zarzuty opozycji; resort w związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu przez dostawcę odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w opublikowanym na początku roku oświadczeniu zapewnił, iż decyzja o podjęciu współpracy z firmą E&K została podjęta w oparciu o informacje służb specjalnych, które nie dostrzegały przeciwskazań do współpracy ze wspomnianą firmą.

Janusz Cieszyński obecnie jest wiceprezydentem Chełma. We wtorek służby prasowe Urzędu Miasta Chełm poinformowały, że z dniem 7 czerwca Cieszyński przestanie pełnić swoją funkcję.