Poznaj zmiany przyjęte przez Sejm 21 maja 2021 r.

• Nowy sposób na zdefiniowanie ratownika wodnego
Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego, m.in. przez określenie, jakie kwalifikacje powinien posiadać – to główna zmiana zawarta w nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, przyjętej przez Sejm na ostatnim posiedzeniu. Posłowie przesunęli termin wejścia w życie ustawy na 1 października 2021 r. Zgodnie z nią minister spraw wewnętrznych ma określić w drodze rozporządzenia kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym oraz wykaz potwierdzających je dokumentów. Ustawą zajmie się teraz Senat.
DB
• Waloryzacja kryterium co trzy lata
Próg dochodowy uprawniający do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego będzie weryfikowany co trzy lata o procentowy wskaźnik skumulowanego wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taki stały mechanizm waloryzacji, który po raz pierwszy zostanie zastosowany w 2023 r., przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny przyjęta przez Sejm. Jej przepisy zakładają też, że gminy będą samodzielnie pozyskiwać dane potrzebne do ustalenia wysokości dochodu osób rozliczających się zryczałtowanym podatkiem. Ponadto regulacje zawarte w ustawie mają usprawnić rozpatrywanie spraw o świadczenia na dzieci, które podlegają pod unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ale jednocześnie rodzice stracą możliwość składania ponaglenia na zbyt opieszałą pracę urzędników. Teraz ustawa trafi do Senatu.
MT
• Nowa ustawa o służbie zagranicznej do pilnej poprawki
Sejm znowelizował ustawę z 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej – przez uzupełnienie jej przepisów przejściowych – jeszcze przed jej wejściem w życie, planowanym na 16 czerwca br. W efekcie w miejsce umowy o pracę na czas określony zdecydowano się na nawiązywanie stosunku pracy przez osoby zatrudnione w placówce zagranicznej na podstawie powołania. Ponadto do grupy pracowników, którym wygasa stosunek pracy w momencie ukończenia 65 lat, włączono – obok dyplomatów zawodowych oraz pracowników krajowych – pracowników zagranicznych. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Senatu.
AR
• ZUS zajmie się programem 300+
Wnioski o świadczenie z programu „Dobry start” będzie można składać tylko w formie elektronicznej. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwia ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w której zmieniony został przepis dający rządowi podstawę prawną do wydawania rozporządzeń ustanawiających programy na rzecz rodzin takich jak „Dobry start”. Sejm odrzucił sprzeciw senatorów i teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
MT
• Pieniądze na wyrównanie zaległości – po wakacjach
Rezerwa części subwencji oświatowej ma być zwiększona o 187 mln zł. Taki przepis ostatecznie pozostał w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie chcieli zwiększenia tej kwoty do 280 mln zł, ale zgłoszona przez nich poprawka została odrzucona przez Sejm. Podobnie stało się z zapisem, że te dodatkowe pieniądze miałyby trafić na sfinansowanie zajęć wspomagających dla uczniów, a także przesunięciem terminu przekazania ich na połowę maja, podczas gdy ustawa zakłada, że zajęcia będą prowadzone dopiero od września 2021 r. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
AR
• Ostatnia prosta dowodów z odciskami palców
Posłowie odrzucili poprawkę Senatu wprowadzającą bezterminowe dokumenty tożsamości dla osób powyżej 70 lat. Tym samym nowelizacja ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw została przyjęta w kształcie zaproponowanym przez Sejm. Przepisy wprowadzające dowody z tzw. drugą cechą biometryczną mają wejść w życie już 2 sierpnia br. Regulacja czeka teraz na podpis prezydenta.