W sobotę liderzy Prawa i Sprawiedliwości mają przedstawić szczegóły nowego programu partii "Polski Ład". W przeddzień prezentacji Koalicja Obywatelska zorganizowała cykl konferencji prasowych pod hasłem #NieładPiS, gdzie podsumowuje dokonania rządu Mateusza Morawieckiego w poszczególnych dziedzinach.

Posłanki: Katarzyna Lubnauer, Marzena Okła-Drewnowicz i Małgorzata Tracz omówiły sytuację w służbie zdrowia, polityce społecznej oraz ekologii. Wezwały też rząd Mateusza Morawieckiego do debaty na temat sytuacji w ochronie zdrowia, sytuacji osób starszych oraz walki ze smogiem.

"Jeżeli ktoś zapowiada nowy Polski Ład, to dobrze, żeby się rozliczył, co dotychczas obiecywał. Pamiętamy Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, pamiętamy to, co jest zapisane w Krajowym Planie Odbudowy i postanowiliśmy pokazać, że tak naprawdę mamy jeden wielki nieład PiS" - powiedziała Lubnauer.

Reklama

Według niej pandemia COVID-19 "obnażyła wszystkie braki polskiego systemu ochrony zdrowia", przede wszystkim brak lekarzy. "Jeżeli spojrzymy na ostatnie miesiące, to okazuje się, że do końca marca Polska zajmowała pierwsze miejsce, jeśli chodzi o dodatkową umieralność w całej Unii Europejskiej. 103 tysiące dodatkowych zgonów: czyiś rodzice, dziadkowie, bracia, siostry, mąż, żona - ci wszyscy ludzie padli ofiarą niesprawnego systemu ochrony zdrowia" - powiedziała Lubnauer.

Posłanka KO wskazała ponadto na wzrost - o ok. 50 proc. - zadłużenia szpitali oraz wydłużenie - średnio o 4 miesiące - oczekiwania na wizytę u specjalistów. Skrytykowała również likwidację programu in vitro, dzięki któremu - jak mówiła - urodziło się do tej pory 22 tysiące dzieci. "W tej chwili nowy program naprotechnologii spowodował, że mamy 294 ciąże" - dodała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Marzena Okła-Drewnowicz mówiła z kolei o "drastycznym" wzroście (o 234 tysiące) liczby emerytów pobierających tzw. głodowe emerytury oraz wzroście (o ok. 4 mld złotych) zadłużenia polskich seniorów. "Ale to nie wszystko. Kolejny efekt polityki PiS to jest ubóstwo seniorów, które wzrosło aż o 2 punkty procentowe" - dodała posłanka KO.

Zwróciła ponadto uwagę na utrudniony dostęp do opieki dla osób starszych oraz specjalistów z zakresu geriatrii. "Nie spotkacie już państwo oddziałów geriatrycznych w tej podstawowej sieci szpitali, bo po prostu one tam się nie znalazły" - powiedziała Okła-Drewnowicz.

Małgorzata Tracz "fiaskiem" nazwała natomiast rezultat walki rządu o poprawę jakości powietrza w Polsce. "Rząd tak naprawdę sam przyznał się do fiaska, ponieważ w wysłanym do Brukseli Krajowym Planie Odbudowy powołał się na raport WHO z 2018 roku, w którym jasno mówi, że polskie miasta są najbardziej zanieczyszczone w Europie" - wskazała posłanka i współprzewodnicząca Zielonych. Przypomniała, że aż 36 spośród 50 miast z najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się właśnie w naszym kraju.

Według niej mianem "fiaska" określić można także efekt realizacji programu "Czyste powietrze". "Spośród 103 mld złotych, które miały być przeznaczone na wymianę emisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, tak naprawdę wydano niewiele. Do kwietnia 2021 roku wpłynęło jedynie 250 tysięcy wniosków" - wskazała Tracz.

Jak mówiła, z raportu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, iż to przede wszystkim samorządy finansują wymianę tzw. kopciuchów, a nie rząd.

Tracz zarzuciła też rządowi blokowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii.