.
1
Uroczystości na Wojskowych Powązkach pod pomnikiem Gloria Victis
Żołnierze Armii Krajowej, uczestnicy powstania warszawskiego, wśród nich prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich podczas uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, 1 bm. W stolicy trwają obchody 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
PAP / Radek Pietruszka
2
Uroczysta zmiana warty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza
Ceremonię zorganizowano w związku z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Na placu Piłsudskiego pojawili się między innymi premier Ewa Kopacz, parlamentarzyści, prezydent Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.
W krótkim przemówieniu szefowa rządu mówiła o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. "Polacy wiedzieli, że w zmaganiach o niepodległość ważna jest walka zbrojna, ale też dobrze rozumieli jak ważne jest zachowanie cywilnych struktur państwa" - podkreślała Ewa Kopacz, wskazując, że oprócz Armii Krajowej w konspiracji funkcjonowało sądownictwo, a także podejmowano działalność kulturalną i edukacyjną.
PAP / Bartłomiej Zborowski
3
Uroczysta zmiana warty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza głos zabrała również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak mówiła, jeden z wpisów na tablicach Grobu jest dziś szczególny. To daty Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia i zakończyło się 2 października 1944 roku. "W tej jednej linijce zawarto nadzieję, zagładę, tragedię tamtego pokolenia i tragedię miasta" - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
PAP / Bartłomiej Zborowski
4
Uroczysta zmiana warty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza z udziałem premier Ewy Kopacz
Premier mówiła, że Powstanie Warszawskie było "bohaterskim i potężnym" zrywem stolicy. "W tej wielkiej bitwie Polacy pokazali, że bohaterstwo i ofiarność w walce o wolność mogą być czymś ważniejszym niż własne życie, zdrowie czy różnorakie dobra materialne" - zaznaczyła Ewa Kopacz. Jak dodała, celem spotkania przy Grobie Nieznanego Żołnierza jest to, by tamte wydarzenia nie odeszły w niepamięć.
Szefowa rządu mówiła, że obecnie to współczesne pokolenia przejmują odpowiedzialność za to jak powstańcza przeszłość zostanie zapamiętana. Przypomniała, że w tym celu od 11 lat działa Muzeum Powstania Warszawskiego, a jego działalność będą wspierać budowane Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
PAP / Bartłomiej Zborowski
5
Uroczystości przed pomnikiem Państwa Podziemnego z udziałem marszałek Kidawy-Błońskiej
Marszałek Sejmu mówiła, że powstańcy nie szukali sławy bohatera ale - jak się wyraziła - "mimowolnie bohaterstwo stało się ich sławą". Zwracając się do weteranów stwierdziła, że staje przed nimi ze wzruszeniem, pokorą i wdzięcznością. Nie sposób zrozumieć - dodawała - "ile trzeba było odwagi, poświęcenia i wiary, żeby nie niosąc broni, a mając tylko wielkie serce dla Polski podjąć się nierównej walki, wiedząc, że może się to zakończyć tragicznie" - powiedziała Kidawa-Błońska.
PAP / Jacek Turczyk
6
Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczy 1944
Premier Ewa Kopacz i prezes środowiska Żołnierzy Pułku AK "Baszta" i innych mokotowskich oddziałów powstańczych Wojciech Milic podczas uroczystości przy Pomniku Mokotów Walczy 1944, upamiętniających powstańcze walki na Mokotowie. W Warszawie trwają obchody 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
PAP / Leszek Szymański
7
Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje generalskie
Prezydent Bronisław Komorowski wręcza pamiątkowy ryngraf generałowi broni Lechowi Majewskiemu. Z prawej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Bronisław Komorowski wręczył, 1 bm. w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Ponadto generałowie odchodzący w stan spoczynku otrzymali pamiątkowe ryngrafy
PAP / Jacek Turczyk
Komentarze(1)
Pokaż: