Amnesty International, już po raz szesnasty, organizuje Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Podczas tegorocznej akcji, która rozpoczęła się w czwartek, można pisać w sprawie 11 osób, m.in. byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena.

Listy, jak podkreśla AI, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Podczas tegorocznej akcji Amnesty Internatinoal nawołuje do pisania m.in. w sprawie Snowdena, który w 2013 roku ujawnił informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden od czerwca 2013 roku przebywa w Rosji, która przyznała mu azyl; w USA grozi mu do 30 lat więzienia.

"Jego odwaga zmieniła świat. Działania Edwarda Snowdena wywołały na świecie szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, co w efekcie doprowadziło do zmiany przepisów oraz pomogło chronić naszą prywatność" – można przeczytać w sylwetce Snowdena opracowanej przez AI.

Amnesty wspiera w tym roku także m.in. dwóch studentów z Azerbejdżanu, którzy byli - według AI - torturowani i uwięzieni za graffiti. Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow napisali sprayem "Szczęśliwego dnia niewolnika" na pomniku byłego prezydenta, którego syn rządzi obecnie krajem.

List można napisać także m.in. w sprawie ujgurskiego profesora z Chin Ilhama Tohtiego; który otrzymał karę dożywotniego więzienia za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym.

"Maraton Pisania Listów pokazuje, w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią +nie+ łamaniu praw człowieka. Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis" – przekonuje dyrektorka Amnesty International w Polsce Draginja Nadażdin.

Maraton potrwa od 1 do 11 grudnia. Listy można podpisać w ponad 660 miejscach lub przesłać drogą elektroniczną. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10 i 11 grudnia w "Marzycielach i Rzemieślnikach" w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.

AI podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA oraz uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań. W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 270 tys. listów. Na całym świecie napisano ich w sumie 3,7 mln.

Amnesty International to niezależny, światowy ruch walczący o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiający się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.

Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton szczegółowo opisano przypadki osób, w których obronie pisane będą listy. Zamieszczono tam także szczegółowy wykaz kilkuset miejsc w Polsce, gdzie można się włączyć w akcję.