Konsulat honorowy Bośni i Hercegowiny rozpoczął w poniedziałek działalność w Szczecinie. To trzecia, po Poznaniu i Białymstoku, taka placówka w Polsce. Honorowym konsulem została Julia Sienkiewicz, przedsiębiorca i pracownik akademicki.

„Chcemy rozwijać kontakty ekonomiczne i kulturowe między Pomorzem Zachodnim a naszym państwem, stąd nowy konsulat honorowy właśnie w Szczecinie” - powiedział PAP minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Igor Crnadak. „Jesteśmy państwem, które nie jest silne gospodarczo, dlatego tak bardzo nam zależy, abyśmy mieli jak najwięcej takich placówek. Liczymy, że konsul pomoże w rozwijaniu kontaktów przede wszystkim handlowych, ale też kulturalnych, sportowych i naukowych” - podkreślił.

Ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce Dusko Kocacević dodał, że „głównym impulsem do zaproponowania kandydatury Julii Sienkiewicz na stanowisko konsula honorowego, była pomoc, której udzieliła nam podczas powodzi w 2014 r.”

„Sienkiewicz stała się dla mnie symbolem otwartości, dobroci i wielkiego serca Polaków. Jednocześnie zrobiła bardzo dużo dla promocji oferty turystycznej Bośni i Hercegowiny w Polsce. W ostatnim czasie liczba polskich turystów odwiedzających nasze państwo wzrosła o 7 proc. Jestem przekonany, że ok. 2 proc. tej liczby to właśnie dzięki działaniu konsul” - dodał.

Julia Sienkiewicz w rozmowie z dziennikarzami, przyznała, że od wielu lat interesuje się związkami między Polską a krajami powstałymi po rozpadzie Jugosławii. „Dużo podróżowałam w te rejony, mam wielu przyjaciół, za nami wiele rozmów, doświadczeń, wymiany poglądów. Ukoronowaniem pracy na rzecz Bośni i Hercegowiny jest założenie konsulatu w Szczecinie” - powiedziała.

W 2014 r. podczas powodzi, która nawiedziła Bośnię i Hercegowinę Sienkiewicz zorganizowała pomoc humanitarną dla poszkodowanych przez żywioł. „Największe straty były w mieście Odżaka oraz Samac, gdzie osobiście przyjechałam z pomocą. Rzeka Sawa zalała domy do drugiego piętra. Widząc to, zorganizowałam dla grupy 46 dzieci kilkudniowy pobyt w Polsce. Bośniacy oceniają to jako ważny gest dobrej woli” - dodała.

Najbliższe plany Sienkiewicz to nawiązanie współpracy w dziedzinie kultury i turystyki, a także organizacja w marcu 2017 r. forum gospodarczego w Szczecinie, na które zostaną zaproszone firmy i przedsiębiorcy z Bośni i Hercegowiny.

Siedziba honorowego konsulatu Bośni i Hercegowiny znajduje się w budynku przy ul. Lelewela 8A.

W Polsce działały dotąd dwa konsulaty honorowe Bośni i Hercegowiny – w Poznaniu i Białymstoku, placówka w Szczecinie jest trzecia. Do zadań konsulatów należy głównie informowanie w swoim okręgu konsularnym obywateli Bośni i Hercegowiny o możliwościach uzyskania pomocy oraz ochrony swych praw i interesów w Polsce. Konsulaty honorowe zajmują się też szeroko rozumianą promocją kontaktów gospodarczych, handlowych oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

W 2016 r. mija 20 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Bośnia i Hercegowiną a Polską, a także 10 lat od otwarcia ambasady w Warszawie. (PAP)