46-letni Scott Michael Greene, zatrzymany w środę jako podejrzany o zastrzelenie dwóch policjantów w stanie Iowa na północy USA, został w czwartek formalnie aresztowany i oskarżony o podwójne morderstwo - poinformował rzecznik policji w Des Moines.

Jak informowała agencja Associated Press, policjanci z Des Moines w środę około godz. 1 w nocy czasu lokalnego zareagowali na zgłoszenie w sprawie strzelaniny w Urbandale, na przedmieściach Des Moines. Na miejscu znaleźli zastrzelonego funkcjonariusza z wydziału policji w Urbandale.

Po około dwudziestu minutach w odległości kilku kilometrów w Des Moines znaleziono drugiego zastrzelonego policjanta. Obaj funkcjonariusze zostali zabici, gdy siedzieli w swych wozach patrolowych zaparkowanych przy głównych drogach. Policja ujawniła, że Greene jest biały, podobnie jak dwaj zabici policjanci.

W czwartek policja poinformowała o odnalezieniu karabinu, z którego - jak się przypuszcza - zastrzeleni zostali obaj policjanci. Greene'a przesłuchano w czwartek, kiedy wyszedł ze szpitala, do którego przyjęto go w środę, ponieważ uskarżał się na problemy ze zdrowiem. Po przesłuchaniu został formalnie aresztowany i usłyszał zarzut podwójnego morderstwa. Grozi mu dożywocie bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie.

Agencja Associated Pres pisze, powołując się na dokumenty sądowe, że Greene był bezrobotny i w ostatnich tygodniach miał poważne problemy finansowe. Ujawniono również, że we wtorek sędzia nakazała mu opuszczenie pomieszczenia w piwnicy, które zajmował w domu matki w Urbandale, ponieważ znęcał się nad nią fizycznie i wyzyskiwał ją finansowo. Sędzia orzekła wobec niego zakaz zbliżania się do domu matki przez rok.

Amerykańskie media poinformowały o nagraniu wideo, jakie Scott Michael Greene zamieścił w październiku w serwisie YouTube. Widać na nim, jak autor filmu jest wypraszany ze szkolnego boiska przez policjantów najwyraźniej za to, że wcześniej wymachiwał flagą Konfederacji w pobliżu grupy Afroamerykanów. Flaga ta łączona jest z wartościami przypisywanymi mieszkańcom Południa USA, jak rasizm i ksenofobia. Mężczyzna nagrywający film zwraca się do policjantów, by wszczęli śledztwo w sprawie napaści na niego, tymczasem oni zwracają uwagę, że prezentowanie flagi w takich okolicznościach zaognia sytuację.

Ponadto w przeszłości Greene był dwukrotnie skazany za pospolite przestępstwa.

Od początku br. w całych Stanach Zjednoczonych zginęło na służbie 113 policjantów. (PAP)

az/ mc/