Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 Serbów aresztowanych w niedzielę jako podejrzanych o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne.

Prokuratura w Czarnogórze podejrzewa, że zatrzymana grupa planowała pojmanie premiera Djukanovicia i ogłoszenie zwycięstwa partii opozycyjnych.

Podejrzani, filmowani przez media, mieli podczas przesłuchania głowy opuszczone, lecz na razie nie pokazano żadnej broni, o której wcześniej informowała policja - pisze agencja AFP.

Po przesłuchaniu 20 podejrzanych prokuratura zakomunikowała, że podjęła decyzję o "pozostawieniu w areszcie na 72 godziny 14 z zatrzymanych, a sześciu z nich postanowiono uwolnić".

Władze w Podgoricy starają się także "zidentyfikować inne osoby, co do których ustalono, że należą do grupy", w celu ich aresztowania - pisze AFP.

Według mediów czarnogórskich i serbskich, szef grupy Bratislav Dikić (dawny szef oddziałów specjalnych serbskiej policji) jest aktywnie działającym przeciwnikiem obecności NATO na Bałkanach.

Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". Wątpliwości co do zasadności zarzutów postawionych zatrzymanym Serbom wyraził też premier Serbii Aleksandar Vuczić.

AFP przypomina, że wejście Czarnogóry do NATO, czego chce premier Djukanović, jest kwestionowane przez sporą część opinii publicznej.

Belgrad i Podgorica mają napięte stosunki od czasu, gdy Czarnogóra uznała w 2008 r. niezależność Kosowa, dawnej republiki Serbii.

W Czarnogórze odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, których wyniki zdaniem obserwatorów zdecydują o tym, czy kraj będzie nadal dążyć do zbliżenia z NATO i UE. Według powyborczych prognoz głosowanie wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Djukanovicia, ale nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Drugie miejsce zajął główny rywal DPS - Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania się Czarnogóry do NATO i UE. (PAP)

mmp/ kar/