Przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów - przekonywał w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Projekt, którym w czwartek zajmowała się komisja zdrowia, daje pełne prawo wykonywania zawodu lekarzom stażystom.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Celem tej zmiany było zwiększenie liczby lekarzy dzięki wprowadzeniu kształcenia praktycznego na ostatnim roku studiów, co w praktyce miało skutkować wcześniejszym dopuszczeniem do zawodu.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że likwidację stażu krytykowali zarówno studenci medycyny, lekarze, jak i rektorzy uczelni medycznych. "Przywrócenie stażu podyplomowego (...) z pełnym prawem wykonywania zawodu wydawanym w celu odbycia stażu podyplomowego na czas odbycia stażu oraz odbywanego pod nadzorem opiekuna, jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich stron włączonych w udzielanie świadczeń zdrowotnych" - zapewniał minister.

Wskazał, że lekarzom zapewni on bezpieczne, pod nadzorem opiekuna, wejście w życie zawodowe i doskonalenie umiejętności praktycznych. "A jednocześnie dla świadczeniodawców i pacjentów oznacza zwiększenie dostępu do lekarzy"- przekonywał.

Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej podczas posiedzenia komisji apelowali o wykreślenie z projektu zapisów - w ich ocenie - ograniczających dostęp do pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które już się odbyły. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz przypomniał, że w czerwcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że pytania z tych egzaminów podlegają udostępnieniu.

Przeciwny ujawnianiu pytań jest minister Radziwiłł. "Nie może być tak, że medycynę sprowadzimy do egzaminu takiego, jak na prawo jazdy, gdzie można się nauczyć kilkuset pytań i odpowiadać na nie na pamięć. Taka sytuacja jest niedopuszczalna" - powiedział. "Udostępnienie pytań to jest coś bardzo groźnego dla bezpieczeństwa pacjentów" - dodał.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli także przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy w czwartek przed Sejmem zorganizowali ok. dwudziestoosobową pikietę. Rezydenci apelowali do posłów o wpisanie do projektu zapisu gwarantującego istotny wzrost wynagrodzeń lekarzy. Przedstawiciele klubu Kukiz’15 poinformowali, że zgłosili poprawkę realizującą postulat młodych lekarzy.

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) poinformował, że dalsze prace legislacyjne nad tym projektem komisja podejmie na kolejnym posiedzeniu.

Zgodnie z projektem młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat). Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.

Lekarz stażysta, który nie ukończył lub nie odbył stażu podyplomowego w ciągu 5 lat od uzyskania prawa wykonywania zawodu, będzie mógł go odbyć na podstawie umowy o szkolenie zawartej z podmiotem prowadzącym staż. Czas trwania stażu nie zostanie przedłużony, jeśli od dnia uzyskania prawa wykonywania zawodu upłynęło 5 lat.

Zgodnie z projektem noweli, cudzoziemcy niebędący obywatelami UE, ubiegający się o odbycie stażu podyplomowego w Polsce będą go odbywali na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jednostką uprawnioną do jego prowadzenia.

Przewidziano też, że obywatele polscy i państw członkowskich UE studiujący medycynę w języku obcym (również za granicą) będą mogli ubiegać się o prawo wykonywania zawodu w Polsce bez konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego, jeżeli przedstawią dokument potwierdzający jego znajomość.

Projekt zmienia także zasady przystępowania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) - będą mogli do nich przystąpić wyłącznie lekarze po ukończeniu studiów.

Wprowadzono także przepisy, które umożliwią podejmowanie wspólnych działań ratunkowych na obszarze przygranicznym przez polskie i niemieckie służby ratownictwa medycznego.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.