"Nic dziwnego (...), że w obliczu rozgrywanych obecnie we Francji Mistrzostw Europy UEFA EURO 2016 nasz kraj ogarnęła +futbolowa gorączka+"; "piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu w Polsce" - zwraca uwagę CBOS.

Jak wynika z badania, zainteresowanie piłką nożną deklaruje 49 proc. Polaków. To najwyższy stopień zainteresowania futbolem w badaniach przeprowadzanych bezpośrednio przed turniejami UEFA EURO, w których występowała reprezentacja Polski - zwrócono uwagę.

Na co dzień większość kibiców futbolu w Polsce identyfikuje się z rodzimymi klubami piłkarskimi (59 proc.). Najczęściej tym ulubionym jest klub lokalny, mający siedzibę we własnym mieście lub regionie (32 proc. wskazań kibiców piłkarskich).

Reklama

Prawie co drugi badany (46 proc.) przyznał, że uczestniczył w jakimś meczu piłkarskim – najwięcej podczas rozgrywek klubowych (35 proc.). Mecz reprezentacji Polski na żywo obejrzało 11 proc. ankietowanych.

CBOS zapytał także badanych, jak oceniają PZPN. Z badania wynika, że działalność PZPN dobrze ocenia prawie połowa Polaków (45 proc.). Opinię krytyczną nt. PZPN wyraziło 15 proc. badanych.

To znacząca poprawa oceny pracy tej organizacji - zwrócono uwagę. "Jeszcze w czerwcu 2013 roku, czyli niewiele ponad pół roku po wyborze na jej prezesa Zbigniewa Bońka, proporcje ocen były odwrotne. Wtedy to działalność PZPN była znacznie częściej przez Polaków oceniana negatywnie (44 proc.) niż pozytywnie (25 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Dużym zaufaniem społecznym cieszy się Zbigniew Boniek. Obecnie szefowi PZPN ufa 75 proc. badanych. Wiceliderem w rankingu zaufania jest selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Adam Nawałka, któremu ufa 69 proc. badanych.

Z sondażu CBOS wynika ponadto m.in., że w Polsce piłka nożna pozostaje niezmiennie sportem "męskim" - wśród mężczyzn zainteresowanie futbolem jest dwukrotnie wyższe niż wśród kobiet (odpowiednio: 69 proc. i 31 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, w dniach 2-9 czerwca na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)