Cztery osoby - przedstawiciele Ministerstwa ds. Zasobów Ludzkich Węgier oraz organizator wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie - otrzymały w czwartek w ambasadzie RP w Budapeszcie wysokie polskie odznaczenia za zasługi dla stosunków polsko-węgierskich.

Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP otrzymali główny doradca ds. mniejszości narodowych w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Istvan Kraszlan, inny przedstawiciel tego resortu Richard Tircsi oraz szef biura podróży organizującego pielgrzymki do Częstochowy Laszlo Budai.

Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony ks. Gergoe Bese, który organizuje wycieczki szkolne do Polski, a w tym roku także wyjazd dużej grupy młodzieży na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP polski ambasador Roman Kowalski, który wręczył odznaczenia, osoby te uhonorowano za „obszar umacniania naszej duchowej współpracy”.

Kraszlana i Tircsiego nagrodzono za pomoc otrzymywaną przez polską społeczność na Węgrzech i za rozbudowę Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej. W Szkole Polskiej przedstawiciele polskiej społeczności na Węgrzech uczą się języka, a także polskiej historii czy elementów geografii w ramach węgierskiego systemu edukacji. Stopnie, które w niej otrzymują z polskiego, można wpisać na węgierskie świadectwo jako ocenę z języka obcego.

„To wielki honor, nie spodziewaliśmy się tego. (...) Udało nam się stworzyć specjalną szkołę, która w elastycznych ramach organizacyjnych jest w stanie zapewnić pełnowartościowe nauczanie. 10-letnie doświadczenie pozwala stwierdzić, że Polacy skorzystali z tej możliwości, szkoła działa” - powiedział PAP Kraszlan.

„Mówi się, że w naród żyje w języku. Nauka języka dla każdej narodowości jest bardzo istotna i cieszę się, że stałem się częścią tego procesu” - dodał.

Bese powiedział zaś PAP, że zaangażował się we współpracę polsko-węgierską w 2011 r., gdy oba kraje przewodniczyły UE. "Zorganizowaliśmy serię programów, popartych przez ambasadę i (rzeczniczkę mniejszości polskiej w węgierskim parlamencie) Halinę Csucs, w ramach których zawarliśmy wiele przyjaźni i wymarzyliśmy wiele programów – część z nich już urzeczywistniliśmy, a część stopniowo realizujemy. Stale pracujemy nad tym, by przyszłe pokolenia wciągnąć w budowę przyjaźni polsko-węgierskiej” - zaznaczył.

W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Miklos Soltesz, biskup sufragan archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Janos Szekely oraz przedstawiciele mniejszości polskiej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)