Literatura to nic innego, jak wyrażanie emocji poprzez słowa, które zapisujemy na kartkach papieru. Dla wielu ludzi książki stanowią niebotycznie ważną część w ich życiu. Pomagają odizolować się od banalnej rzeczywistości i przenieść w świat, w którym dana osoba pragnie się znaleźć. (Zuzanna Lisowska, 16 lat)

Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia docenia, jaką wartość stanowią książki. Codziennie napotykamy osoby, które trzymają ’’nasze życie” w rękach. Może wydawać się to dziwne, lecz bez słów bylibyśmy nic nie znaczącą jednostką destrukcyjną. Przecież zdania to nie tylko literatura, to także sposób komunikowania, natomiast sukcesywne komunikowanie jest sztuką. Co by było gdyby na świecie nie istniała żadna książka? Czy moglibyśmy przeżyć bez lektur? To, czym jest dla nas literatura dowiecie się czytając ten artykuł.

Love ’miłość’

Kocham Cię. Dwa słowa, na które, z niecierpliwością, czekają wszyscy, by móc je usłyszeć od swojej drugiej połówki. Jednak miłość to nie tylko dwoje kochających się ludzi. To także emocje, rozmowy i chęci do działania. Moją pierwszą miłością są, były i będą książki. Sięgam po nie, kiedy jestem smutna oraz wtedy, gdy nie mogę pogodzić się z faktem, iż jestem samotna. Literatura dla wielu, jest oparciem w życiu, ostoją, kołem ratunkowym, który kiedy będzie trzeba, uratuje ci życie. Przyjacielem, który w trudnym okresie twojego istnienia, powie ci „ schowaj swoje lęki, zetrzyj swoje łzy, opuść swoje najmroczniejsze chwile. Uśmiech. Broda do góry. I żyj dalej”. Słowa zapisane na kartkach papieru są naszą miłością. Nie umiemy bez nich żyć. Skoro mamy tak ogromny wybór w typach lektur, od romanse po fantastykę, to znaczy, że każdy znajdzie swój ideał, co równoważy z tym, że mechanizm czytania jest identyczny z sposobem zakochiwania się. W wszechświecie stany, rzeczy działają na tej samej płaszczyźnie. Warto poświęcić się dla miłości, a jeszcze bardziej dla książek, ponieważ masz stu procentową pewność, że nie zostawią cię przy pierwszej lepszej kłótni.

Indywidualizm

Schemat wartości przez każdego człowieka jest praktycznie inny, jedni na pierwszym miejscu ustawiają wiarę do Boga, inni stawiają jako swój priorytet, zdrowie. Znam takich dla których powiedzenie „ bądź sobą’ stało się najważniejszą rzeczą w życiu. Literatura jest dostosowana do każdego człowieka. Po to istnieje tyle rodzai książek, by znalazło się coś dla
wszystkich. Najcudowniejszą rzeczą w pisaniu i czytaniu jest to, że tyle ile jest osób na tym świecie, tyle jest różnych interpretacji poszczególnych dzieł. Podchodzimy do twórczości, sztuki indywidualnie, nie ulegamy manipulacji, nie sugerujemy się zdaniem innym, po prostu jesteśmy sobą. Czytając tworzymy w około siebie taką otoczkę, której nikt nie jest w stanie poruszyć ani na nią wpłynąć. Jest ona nietykalna. Nasze myśli są odizolowane i skupione tylko na zdaniach. Można nazwać to magiczną sztuką.

Ambicja

Podczas uczenia bardzo ważne jest bycie ambitnym. Kiedy mamy motywacje do działania lepiej przyswajają nam się nowe słówka. Codziennie słyszysz miliony małych, pojedynczych słów. By je wszystkie spamiętać potrzeba wiele czasu. Przez całe życie poznajemy co to znaczy słowo. Używanie trudniejszych słów w codziennych sprawach jest bardzo mądrym pomysłem. Wiadomo, że nie każdemu się chce i właśnie tutaj słowem kluczem jest ambicja. Bo kiedy zaczniemy używać wszystkich słów, a nie ograniczać się do ‚„fajnie”, to nasze społeczeństwo stanie się bogatsze o wiedzę. A przecież młodzież jest naszą przyszłością. Powinniśmy dbać o ich słownictwo. Jest tyle pięknych słów, których na co dzień nie
używamy. Jest to niezrozumiałe, ale niestety nic nie można na to poradzić.

Tworzenie

Pisanie jest sztuką. Jest to wyzwalanie swoich emocji, pokazywanie siebie, takim jakim jestem w środku. Twórczość może być odbierana przez czytelników różnie. Jednemu spodoba się to, co dany autor ma nam do przekazanie, lubimy to jak dobiera słowa do określenia sytuacji, a drugiemu nie będzie pasowało to co robimy. Pisanie to czasami długo czynny proces. Niekiedy nazywany mordęgą. Niektórzy mówią, że tworzenie to nic trudnego, że każdy może napisać książkę. Nie prawda! Może nam się tak wydawać ,że to jedynie myśli
na kartce, lecz trzeba poświęcić trochę czasu na napisanie czegoś, bo co jeśli te nasze myśli są niepoukładane? Trzeba je złożyć w jedną spójną całość. A to wymaga skupienia oraz chęci do działania. Posiadanie kreatywność znacznie wpływa na umiejętność pisania, jednak nie każdy takową ma.

Utopia

Co to jest „utopia”? Pewnie nie jeden raz słyszałeś to słowo, ale czy wiesz co ono w pełni oznacza ? Według książkowej definicji, utopia to stan idealny, miejsce, które jest pełne dobrych cech, gdzie nie ma problemów. Jest jednak jedno „ale”. Stan ten nie jest możliwy do osiągnięcia, po prostu nie istnieje. Dlaczego zestawienie literatury z utopią? Powód jest
banalny. Mamy miliony książek na całym świecie. Stan idealny, „perfekcyjności literackiej” można osiągnąć tylko wtedy, gdy przeczytamy wszystkie możliwe książki, a to jest niewykonalne. Jak do tej pory jeszcze żadnemu człowiekowi nie udało się tego zrobić i raczej nikomu się nie uda. „Utopia to stan idealnego zaspokojenia, nieobecność konfliktów i napięć, byłaby, rzecz jasna, gdyby się udać miała, końcem ludzkiego świata, wyschnięciem instynktu ciekawości”

Ratunek

Życie często płata nam rożne figle. Raz jest gorzej a raz lepiej. Czasami nie potrafimy poradzić sobie w chwilach załamania, nie wiemy co robić. Moja rada to lektura. Książki są lekarstwem na wszystko. Na rozstania, na problemy rodzinne. Żeby uciec od, często, brutalnej rzeczywistości, zagłębiamy się w losach innych, tak zwanych głównych bohaterów. Istnieje coś takiego jak „Mol książkowy”. Nie bez powodu. Podobno większość miłośników literatury jest samotnych. Nie widzą oni sensu istnienia. Liczą się dla nich tylko kartki papieru z czarnymi literami. Byt „ moli książkowych” podkreśla jedną ważną rzecz. Wpływ książek na nasze życie. Jeśli nie mamy sensu życia, zagłębiamy się w uzależnienia. Mogą być to narkotyki, alkohol, te złe, zakazane owoce, a może to być też nasz mały prostokątny ’’ratunek”, który nazywamy książką.

Artystyczność

Znaczenie książek w naszym świecie, jest różne. Jednak największą popularnością oraz szacunkiem darzy się literaturę, która wywarła wpływ na nasze istnienie, kulturę, historię. Artystyczność to coś czego nie da się zniszczyć. Pojawienie się twórczości zostało zaobserwowane już w paleolicie. Kiedy? Otóż wtedy ludzie wymyślali narzędzia, którymi musieli się posługiwać, które ułatwiały im życie. Tak więc nie ma czegoś takiego jak zanik sztuki. Samo słowo „sztuka” może kojarzyć się z czymś pięknym, czymś nieskazitelnym, lecz tak na prawdę to sztuką można nazwać rzeczy codzienne, które wnoszą coś do naszego życia. Śmiało możemy twierdzić, a nawet powinniśmy mówić na książki jako sztuka, objawienie się artystyczności.

Zuzanna Lisowska

Zachowana oryginalna pisownia