Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, którego pierwsza kadencja upływa w styczniu 2017 r., nie będzie kandydował na drugą kadencję. Poinformował o tym w piątek w oświadczeniu, tłumacząc, że jego decyzja jest podyktowana przyczynami osobistymi.

Plewnelijew wygrał wybory w 2011 r. jako kandydat rządzącej wówczas centroprawicowej partii GERB Bojko Borysowa. W ówczesnym rządzie Borysowa był ministrem rozwoju regionalnego. Przed wejściem do gabinetu w 2009 r. był biznesmenem i trzymał się z dala od polityki. Nigdy nie był członkiem GERB.

Wybory prezydenckie mają odbyć się na jesieni tego roku, konkretna data nie jest jeszcze wyznaczona.

Plewnelijew zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję po licznych sygnałach ze strony GERB – największej siły w rządzącej obecnie koalicji, że nie zostanie kandydatem tej partii. Formalnie nikt tego nie potwierdził, lecz z wypowiedzi czołowych polityków GERB można wnioskować, że tym razem kandydatem będzie członek tego ugrupowania.

W ostatnich tygodniach zaznaczyły się poważne rozbieżności między Plewnelijewem a GERB dotyczące nowej ordynacji wyborczej, znacznie ograniczającej możliwości głosowania z zagranicy. Plewnelijew nową ordynację zawetował, a gdy parlament odrzucił jego weto, zapowiedział skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

W jesiennych wyborach Plewnelijew prawdopodobnie otrzymałby poparcie części centroprawicowego Bloku Reformatorskiego, jednego z mniejszych partnerów koalicyjnych, lecz głosy zwolenników tej formacji nie wystarczyłyby do zwycięstwa.

Według jednego z czołowych polityków partii tureckiej mniejszości DPS, Czetina Kazaka, „decyzja Plewnelijewa jest wynikiem trzeźwej oceny poparcia, na które mógłby liczyć”.

Wiceprzewodniczący GERB i szef klubu poselskiego tej partii Cwetan Cwetanow uznał decyzję Plewnelijewa za „godną” i podkreślił, że wnosi ona jasność do sytuacji politycznej. Cwetanow nie kryje swoich aspiracji do najwyższego stanowiska w państwie.

Prezydent oświadczył, że nie opuszcza polityki, ale że nie zamierza tworzyć nowej partii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)