Przed rokiem, we wrześniu 2015 roku, hadżdż zakończył się stratowaniem blisko 2300 osób, w tym ponad 450 obywateli Iranu.

Rozmowy między irańskimi i saudyjskimi władzami w sprawie organizacji pielgrzymki toczą się w Arabii Saudyjskiej od kwietnia. "Osoba odpowiedzialna za organizację hadżdżu miała cztery spotkania z saudyjskim ministrem; ich (Saudyjczyków) podejście było chłodne i nieodpowiednie. Nie zaakceptowali naszych propozycji, w tym dotyczących ułatwień wizowych, a także transportu i bezpieczeństwa pielgrzymów" - oświadczył Dżanati.

"Przedstawiciele saudyjskich władz mówią, że nasi pielgrzymi muszą pojechać do innego kraju, żeby móc zawnioskować o wizę" - dodał. Teheran chce, aby wizy mogły być wydawane na terytorium Iranu.

Reklama

Przewodniczący irańskiego komitetu organizacji hadżdżu Said Ohadi powiedział, że władze w Rijadzie również nie chciały wydać zgody irańskim liniom lotniczym na przeloty do Arabii Saudyjskiej.

Rozmowy dotyczące hadżdżu były pierwszymi między rywalizującymi ze sobą siłami w regionie od zerwania stosunków dyplomatycznych 3 stycznia br.

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie. Napaści dokonały grupy ludzi protestujących przeciw przeprowadzonej przez Rijad egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Od czasu zaprowadzenia w Iranie rządów ajatollahów, perski, szyicki Teheran rywalizuje politycznie i religijnie z Arabią Saudyjską, rządzoną przez sunnickich wahhabitów; w Arabii Saudyjskiej znajduje się najświętsze miasto islamu: Mekka, do której pielgrzymka jest obowiązkiem każdego pobożnego muzułmanina.

Natychmiast po ubiegłorocznej tragedii podczas hadżdzu, w świecie islamskim, zwłaszcza w Iranie, podniosły się głosy kwestionujące kompetencję saudyjskich władz w organizowaniu pielgrzymki. Iran zażądał, by dopuszczono go do śledztwa, które ma ustalić przyczyny tragedii. W Turcji pojawiły się zaś głosy mówiące o gotowości przejęcia przez tamtejsze władze organizacji hadżdżu.

Pielgrzymka do Mekki, gdzie narodził się Mahomet i gdzie doznał objawień, jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki. (PAP)