Azjatyccy przywódcy i ich bliscy również mieli firmy offshore w rajach podatkowych - wynika z dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca. W "Panama Papers" wymienia się m.in. rodziny prezydentów Chin i Azerbejdżanu.

Wśród osób korzystających z usług Mossack Fonseca są: premierzy Malezji Najib bin Abdul Razak i Pakistanu Nawaz Sharif, kambodżański minister sprawiedliwości Ang Vong Vathana, rodzina prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i byłego wiceburmistrza Astany, stolicy Kazachstanu, Nutalego Alijewa, a także członkowie rodziny prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Mossack Fonseca należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła blisko 214,5 tys. takich fasadowych firm (shell companies) w 21 krajach, m.in. na brytyjskich Wyspach Dziewiczych czy Seszelach.

Dokumenty wymieniają pewną liczbę polityków z Chin lub członków ich rodzin, w tym rodzin co najmniej ośmiu obecnych lub byłych członków Stałego Komitetu Politbiura KPCh jako właścicieli firm fasadowych.

W "Panama Papers" figuruje Deng Jiagui - zięć prezydenta Xi, mąż jego starszej córki, który w 2009 roku był członkiem Stałego Komitetu; jest on dyrektorem i jedynym właścicielem dwóch firm Wyspach Dziewiczych.

Bogactwo partyjnych przywódców państwa pozostaje w Chinach tematem tabu, a wiadomości na ten temat są ostro cenzurowane. I choć w poniedziałek chińskie media rozpisują się o "Panama Papers", milczą o chińskich klientach panamskiej kancelarii.

Należy do nich Li Xiaolin, córka premiera Li Penga (1987-98). Razem z mężem Li kontroluje fundację w Liechtensteinie i firmę zarejestrowaną na Wyspach Dziewiczych w czasach, gdy jej ojciec zajmował stanowisko.

Z kolei wnuczka Jia Qinglina, byłego członka Stałego Komitetu Politbiura, wykorzystywała liczne firmy offshore do kontrolowania przedsiębiorstw w samych Chinach.

W dokumentach kancelarii figuruje także Patrick Devillers, francuski architekt z bliskiego kręgu wysokiego funkcjonariusza chińskiej partii komunistycznej Bo Xilaia, skazanego w 2013 roku za korupcję i nadużycie władzy. Devillers pomagał żonie Bo w 2010 roku w utworzeniu fasadowej firmy, aby ukryć zakup willi na południu Francji za pieniądze pochodzące z łapówek.

Poza kręgami politycznymi "Panama Papers" wymieniają też gwiazdę kina hongkońskiego Jackie Chana jako właściciela co najmniej sześciu firm zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Z firmami za granicą posiadającymi nieruchomości w Wielkiej Brytanii związane są dzieci premiera Pakistanu.

Z dokumentów wynika, że do rodziny prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa należy sieć spółek z udziałami w nieruchomościach i wydobyciu złota.

Ujawnione dokumenty wskazują, że z usług kancelarii Mossack Fonseca korzystają także twórcy piramid finansowych; jedna z zakładanych przez nią firm ma powiązania z piramidą, która wyłudziła pieniądze od 3,5 tys. ludzi w Indonezji.