Rząd w zeszłym tygodniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Zakłada on m.in., że od 2016 r. cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, a także ten, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej.

"Tą nieodpłatną pomoc można podzielić na dwa etapy. To jest informacja prawna udzielona w trakcie postępowania przed szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tej informacji będą udzielali pracownicy UdSC. Chodzi o to, żeby cudzoziemiec był na bieżąco informowany o tym, jak wygląda jego postępowanie, jakie są rokowania i szanse. To będzie bieżące wsparcie, natomiast nie jest to zastępstwo procesowe" - powiedział PAP Rogala.

Podkreślił, że inaczej ta pomoc będzie wyglądała w drugiej instancji, czyli w postępowaniu przed Radą ds. Uchodźców. W tej sytuacji cudzoziemiec będzie mógł liczyć na przygotowanie odwołania, a także na wsparcie na etapie samej procedury przed Radą ds. Uchodźców. Chodzi o zebranie i przedstawienie w imieniu cudzoziemca ubiegającego się o ochronę międzynarodową dowodów czy udział - jeśli zajdzie taka potrzeba - w rozprawie administracyjnej" - powiedział Rogala.

Podkreślił, że nadal będzie utrzymana pomoc prawna świadczona przez organizacje pozarządowe w ramach unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) w ramach perspektywy finansowej 2014–2020.

"Cudzoziemiec niezadowolony z tych form wsparcia może zawsze skorzystać we własnym zakresie z usług profesjonalnego pełnomocnika. Wszystko to daje szeroki wachlarz możliwości" – powiedział Rogala. Zaznaczył, że nieodpłatna pomoc prawna jest czymś nowym w polskim porządku prawnym.

Obowiązek zapewnienia nieodpłatnej pomocy prawnej osobom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej wynika z przepisów tzw. pakietu azylowego w ramach wspólnego systemu azylowego Unii Europejskiej. Zgodnie z unijną dyrektywą z 2013 r., państwa członkowskie zobowiązane są do udzielania, na prośbę cudzoziemca, takiej pomocy w postępowaniach odwoławczych. Obejmuje to co najmniej przygotowanie wymaganych dokumentów proceduralnych i udział w rozprawie przed sądem w imieniu wnioskodawcy. (PAP)

gdyj/ itm/