We Włoszech odbywają się dwudniowe uroczystości ku czci polskich żołnierzy, poległych w walkach o Monte Cassino w maju 1944 roku. W miejscu spoczynku pierwszych zabitych w tej jednej z najcięższych bitew II wojny światowej odsłonięto pomnik.

Uroczystości zorganizowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a pierwsza ich część odbyła się w miejscowości San Vittore del Lazio w pobliżu Monte Cassino. Staraniem Rady oraz weteranów w miejscu, gdzie pochowano tymczasowo pięciuset żołnierzy, wzniesiono pomnik, którego głównym elementem jest krzyż wykonany z łusek użytych w bitwie pocisków artyleryjskich. Po wojnie ciała bohaterów spoczęły na polskim cmentarzu u stóp opactwa benedyktyńskiego.

Pomnik poświęcono i odsłonięto w obecności 150-osobowej delegacji z kraju, w której są weterani walk 2. korpusu, minister kultury Małgorzata Omilanowska, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, władze Instytutu Pamięci Narodowej, ordynariusz polowy biskup Józef Guzdek, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego. W niedzielę polska delegacja będzie na mszy w opactwie na Monte Cassino i złoży wieńce na cmentarzu wojennym.