Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej i Włoszka Federica Mogherini jako szefowa unijnej dyplomacji będą musieli zgodnie współpracować. To dominujący ton komentarzy ekspertów po szczycie Unii Europejskiej, na którym wybrano najważniejszych oficjeli UE.
Reklama

"Stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej to urząd wymagający otwartości na pomysły innych osób" - mówi dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji, Katarzyna Pisarska. Dlatego premier Donald Tusk, dla którego ważny jest wschodni kierunek polityki europejskiej, nie powinien mieć problemu we współpracy z nową szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, kojarzoną z prorosyjskimi poglądami. Jak mówi ekspert, możemy mieć sytuację, w której ci politycy bardzo szybko nie tylko znajdą kompromis, ale nawet wspólne stanowisko w obszarze wschodniej polityki Unii. atarzyna Pisarska wylicza niektóre ważne punkty w polityce europejskiej, takie jak rozwój gospodarczy czy kwestia bezrobocia i dodaje, że Donald Tusk będzie miał za zadanie pogodzić rozbieżne interesy różnych państw. Innym zadaniem nowego przewodniczącego będzie wskazywanie nowych kierunków w polityce zagranicznej.

"Taki wybór oznacza, że kompetencje polityczne Donalda Tuska są doceniane w Europie"- mówi politolog i publicysta Kazimierz Wóycicki z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem wybór Tuska oznacza, że Polska uzyskała wielki wpływ na politykę europejską. Politolog uważa, że choć będzie trzeba negocjować stanowiska z wieloma stronami, polskie idee będą promowane w Unii. "Ten wybór oznacza większy prestiż dla Polski" - mówi dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaboro wski. Dla Unii Europejskiej natomiast oznacza to przywództwo osoby o innej wrażliwości geopolitycznej. Jak tłumaczy dyrektor PISM, tę sytuację można porównać do tego, co opisał Jan Paweł II mówiąc, że Europa oddycha dwoma płucami. Europa właśnie zyskała drugie płuco - mówi Marcin Zaborowski. Jak podkreśla ekspert, w Europie doceniono to, że jesteśmy jedynym krajem, który nie został dotknięty przez recesję, a nasze społeczeństwo to euroentuzjaści. My z naszego podwórka tego nie widzimy, natomiast z zewnątrz, kiedy patrzy się na Polskę z Czech, ze Słowacji czy Ukrainy, wyglądamy na kraj sukcesu - wyjaśnia Zaborowski.

Europeista Jerzy Andrzej Wojciechowski uważa, że wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej to nie tylko prestiż, lecz także realne możliwości oddziaływania na politykę europejską. Nie jest to jednak "prezydent" UE, lecz osoba, która realizuje politykę Rady - mówi Wojciechowski. Zdaniem eksperta, z którym rozmawiała Informacyjna Agencja Radiowa, przyszła wysoka przedstawicielka Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i obecny polski premier będą musieli ściśle współpracować, bo oboje są reprezentantami UE na zewnątrz. W opinii Jerzego Andrzeja Wojciechowskiego, stanowisko dla premiera Donalda Tuska nie oznacza bezpośrednich korzyści dla Polski, ale przewodniczący Rady Europejskiej może pośrednio wpływać na zagadnienia, którymi zajmują się przywódcy europejscy. Donald Tusk zastąpi na stanowisku szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.