Marszałek Sejmu nie może łamać prawa - mówi dziennikarzom Ewa Kopacz, odpowiadając na zarzuty Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o przyszłotygodniową debatę nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. PiS chce, by wystąpił wtedy jej kandydat na premiera Piotr Gliński, ale zdaniem marszałek, przepisy na to nie pozwalają.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera ma być ponownie profesor Piotr Gliński. Partia chce, by miał on możliwość wystąpienia w Sejmie. Marszałek Sejmu tłumaczy, że nie ma takiej możliwości prawnej i dodaje, że nie mogła podjąć innej decyzji. Przypomniała, że ponad rok temu, gdy rozpatrywano wniosek o konstruktywne wotum nieufności, prezentowała podobne stanowisko. Przedstawiciele PiS-u w Prezydium i Konwencie doskonale o tym wiedzieli i nie mogli spodziewać się innego rozstrzygnięcia - podkreślała. Marszałek powołuje się na zawarty w regulaminie Sejmu, katalog osób, mogących wziąć udział w debacie w przypadku takiego wniosku. Argumentem marszałek jest to, że profesor nie jest posłem i że procedura nie przewiduje wystąpienia w takiej debacie kandydata na premiera.

Kopacz zaznaczała, że decyzję podjęła w oparciu o prawo i jest ona niezmienna, o czym PiS zostało poinformowane. "Mam wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość postawiło na konfrontację. Ale nie konfrontację z Ewą Kopacz, a z obowiązującym prawem" - mówiła. PiS argumentował, że w 1989 roku w Sejmie wystąpił kandydat na premiera Tadeusz Mazowiecki. Według polityków partii, na tej samej zasadzie głos mógłby zabrać Piotr Gliński. Ewa Kopacz przyznała, że dziwi ją, iż ci, którzy tak źle wspominają tamte czasu, w argumentacji powołują się na konstytucję PRL. Przypomniała przy tym, że obecnie obowiązująca Konstytucja weszła w życie dopiero w październiku 1997 roku. Nowa ustawa zasadnicza zastąpiła uchwaloną w sierpniu 1992 roku tak zwaną Małą Konstytucję. Podczas rozpatrywania wniosku o konstruktywne wotum nieufności kluby będą miały po 15 minut na wygłoszenie oświadczeń. Marszałek Kopacz przypomniała, że takie same reguły obowiązywały w poprzednich kadencjach Sejmu.