Czy spór wokół OFE pomiędzy Jerzym Buzkiem, a Jackiem Rostowskim podzieli Platformę Obywatelską? Zdaniem jej pierwszego wiceprzewodniczącego Grzegrza Schetyny, nic takiego się nie stanie. Polityk rozumie stanowisko profesora Buzka w sprawie reformy emerytalnej, bo jego rząd ją wprowadzał. "Bardziej to chyba brak komunikacji, ale nie wydaje mi się, że to będzie prowadzić do jakiejś poważnej różnicy zdań, czy konsekwencji politycznych" - powiedział Schetyna.

Autor reformy wprowadzającej Otwarte Fundusze Emerytalne, były premier Jerzy Buzek, spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Niedawny szef Parlamentu Europejskiego głośno krytykuje rządowe plany i uważa, że mogą one zaszkodzić gospodarce.

Grzegorz Schetyna przekonuje, że o zmianach trzeba rozmawiać, szczególnie w obecnej sytuacji budżetu. Ta sprawa nas wszystkich dotyczy, bezpieczna i jak nawyższa emerytura to jest to - powiedział.

Rząd chce przesunąć część obligacyjną OFE do ZUS-u. Decyzję gdzie odkładać pieniądze na emeryturę - do OFE czy na subkonto w ZUS - będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Według innych założeń reformy, OFE przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą już w nie inwestować. W zamian będą mogły więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych.

Reklama

Projekt zmian jest od wczoraj przedmiotem konsultacji.