To jedne z najważniejszych polskich dokumentów, które mają duże znaczenie także dla świata. Polsko-Tureckie traktaty pokojowe oraz zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu trafiły na listę programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych profesor Władysław Stępniak podkreśla, że dokumenty, które dołączyły do specjalnej listy UNESCO są bezcenne. Dział „Tureckie” Archiwum Koronnego Warszawskiego stanowi około 1,5 tysiąca dokumentów pochodzących z okresu - od połowy XV do końca XVIII wieku. Niektóre z dokumentów mają ponad 4 metry długości. Wszystkie są bogato zdobione. Znajdziemy w nich zapisy o tolerancji, wolności religijnej i wspieraniu wolnego handlu między obiema stronami.

Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu (Biblioteka Polska w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu) zgromadziły źródła dotyczące historii Polski i XIX-wieczne wydawnictwa emigracyjne. Zachowały też spuściznę po polskich politykach działających w okresie rozbiorów na terenie Francji.

Decyzja o wpisaniu dokumentów na listę UNESCO zapadła na zjeździe w Korei Południowej, który odbył się między 18 a 21 czerwca. Obecnie na liście programu „Pamięć Świata”znajduje się 299 wpisów w tym 12 z Polski. Dokumenty można oglądać jutro w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych przy ulicy Długiej 7 w Warszawie między godziną 9 a 16.