Poza oficjalnymi wystąpieniami, przemarszem wojsk i salwami, były także rodzinne pikniki, lekcje śpiewania piosenek patriotycznych czy biegi. Polacy na wiele różnych sposobów uczcili 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Stołeczne obchody dzisiejszego święta rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą w intencji ojczyzny. Nabożeństwo odprawiono w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie i brała w nim udział między innymi para prezydencka. W homilii kardynał Kazimierz Nycz podkreślał wagę ustawy zasadniczej, którą mimo wszelkich trudności udało się uchwalić, tym samym pozwalający na budowę nowoczesnego państwa.

Msza w intencji ojczyzny / Newspix / TEDINEWSPIX.PL

Następnie Bronisław Komorowski na Zamku Królewskim odznaczył orderami wybitnych Polaków. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele między innymi świata kultury, nauki czy medycyny, w tym Krystyna Kubicka. Wśród sportowców wyróżniona została Natalia Partyka. Za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczenie odebrał Witold Król. W sumie wyróżniono 27 osób.

Obchody dalej przeniesiono na Plac Zamkowy, gdzie jednym z głównych punktów było odczytanie preambuły konstytucji z 1791 roku. Nie zabrakło także wystąpienia prezydenta. Bronisław Komorowski w przemówieniu podkreślał znaczenie wydarzeń sprzed 222 lat. Mówił też o historycznych i współczesnych obliczach polskiego patriotyzmu. W uroczystościach brały udział pododdziały reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Wystąpiły też orkiestry wojskowe oraz chór. Prezydent złożył również kwiaty pod pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. Wieczorem odbędzie się natomiast premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim. W programie imprezy znajdą się pieśni patriotyczne.

W stolicy zorganizowano także, już po raz 23, Bieg Konstytucji 3 Maja. Próbę pokonania pięciu kilometrów podjęło niemal pięć tysięcy osób, w tym premier Donald Tusk. Święto uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej uczcili nie tylko dorośli biegacze, ale także startujące na krótszym dystansie dzieci oraz osoby chodzące z kijami do Nordic Walkingu.

Podobnie uroczystości wyglądały w Krakowie. Rozpoczęły się już o godzinie 9, gdzie przy pomniku Hugona Kołłątaja złożone zostały kwiaty. Tuż przed rozpoczęciem mszy na Wawelu rozbrzmiał Dzwon Zygmunta, który bije podczas największych świąt kościelnych i państwowych oraz w najważniejszych chwilach dla narodu. Natomiast nabożeństwo w Katedrze na Wawelu odprawione w intencji ojczyzny rozpoczęło się o godzinie 10. W homilii Kardynał Dziwisz odniósł się do wielu bieżących problemów w Polsce. Zwracał między innymi uwagę na rozbieżności wśród Polaków. Powiedział, że najbardziej niepokojące są wśród nich podziały, do których przyczyniają się partie polityczne.

W południe na krakowskich Błoniach zaprezentowały się między innymi służby mundurowe. Później uroczystości przeniosły się na Rynek Główny. Od 16 będzie trwał pokaz musztry paradnej i koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej. Natomiast o 17, na Małym Rynku, lekcja śpiewania. W tym roku uroczystości odbędą się bez tradycyjnego pochodu Drogą Królewską z Wawelu na Plac Matejki.

Świętowali również mieszkańcy Kujaw i Pomorza, a także Włocławka czy Katowic. Obchody tradycyjnie rozpoczęły uroczyste msze święte. Po nabożeństwach można było podziwiać pokazy musztry paradnej, koncerty pieśni patriotycznych, a także pokazy sprzętu wojskowego. Nie zabrakło również wojskowej grochówki.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona w 1791 roku. Była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, a także zapewniała chłopom ochronę państwa.