Mieszkające w Częstochowie małżeństwa, które chciałyby uzyskać dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego, mogą składać wnioski w urzędzie miasta; będą one przyjmowane do 6 listopada - poinformowało w środę biuro prasowe ratusza. Decyduje kolejność zgłoszeń.

"Choć ogłoszenie wisi dopiero od kilku godzin, pierwsze cztery małżeństwa złożyły już komplet dokumentów i są w kolejce oczekujących" - powiedział PAP w środę rzecznik urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

Ogłoszono też otwarty konkurs dla klinik leczenia niepłodności; muszą one udokumentować wykonywanie co najmniej 200 programów zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Będą one realizować Program Zdrowotny "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014", który Rada Miasta Częstochowy przyjęła 18 października. Podstawą prawną przyjęcia programu są: ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 r. oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. W tym roku na realizację programu przeznaczono 110 tys. zł.

Pary zainteresowane dofinansowaniem muszą wypełnić oświadczenie, informując, od kiedy są w związku małżeńskim, od kiedy są zameldowani w Częstochowie oraz w jakich ośrodkach dotychczas się leczyli. Wniosek z oświadczeniem należy złożyć do 6 listopada w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta.

Wydział ten oceni złożone wnioski pod względem formalnym. Kwalifikację i wykonanie zabiegu przeprowadzi klinika bądź kliniki wybrane w konkursie. Jak informuje biuro prasowe urzędu miasta, osoby, które spełnią wymogi formalne, zostaną poinformowane o terminie odbioru karty do programu, która będzie podstawą do kwalifikacji i wykonania zabiegu przez wybraną w konkursie klinikę.

Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł. Ubiegające się o nie pary muszą pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku. Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Pary muszą też mieć za sobą wcześniejsze leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem albo mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Ośrodki oferujące procedurę in vitro również mogą składać swoje oferty do 6 listopada. Ośrodki te muszą wykazać, że realizują europejski program monitoringu wyników leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego, prowadzić takie leczenie od co najmniej dwóch lat, dysponować również określoną w ogłoszeniu aparaturą i kadrą o odpowiednich kwalifikacjach.

Kolejny wymóg to stosowanie wytycznych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także rekomendacje pacjentów, opracowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Program zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par.