Szefowie komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku. Do tego czasu miałby powstać m.in. tunel kolejowy pod Tatrami i zostałaby dokończona budowa zakopianki.

Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mają zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.

Zdaniem posłanki PO Jagny Marczułajtis-Walczak (jedna z inicjatorek projektu) szacunkowy koszt miasta-gospodarza wyniesie od 1,5 do 1,8 miliarda dol.

"Z tego prawie połowa tej kwoty dofinansowuje MKOl w przypadku otrzymania praw do organizacji zawodów" - powiedziała Marczułajtis-Walczak.

Zadeklarowała, że zakopianka (droga z Krakowa do stolic Tatr) będzie zmodernizowana do 2022 roku. Nie chciała jednak mówić o szczegółach. Przyznała, że jedną z większych bolączek jest brak toru saneczkowo-bobslejowego. Wykluczyła, ze względów ekologicznych, kontynuowanie przerwanych prac w Krynicy-Zdroju. Twierdzi, że taki obiekt mógłby stanąć w pobliżu Krakowa (np. w Myślenicach). Proponuje też, aby ceremonię otwarcia zorganizować na stadionie Wisły Kraków, wcześniej dobudowując tam dach.

"Pomysłów jest kilka. Jednak najważniejszym zadaniem na teraz jest zdobycie pozytywnej opinii Rady Ministrów na temat tej idei" - podkreśliła posłanka.

Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar zaznaczył, że dzięki wspólnej ofercie z Polską istnieje realna szansa, aby w jego kraju odbyły się chociaż niektóre konkurencje igrzysk. Nie przeszkadza mu fakt, że oficjalnym miastem-gospodarzem w tym projekcie byłby Kraków.

"To miasto to znana marka. Jest to karta przetargowa przy walce o organizację tej imprezy" - podkreślił Chmelar.

Poinformował on, iż chcąc polepszyć połączenie Słowacji z Polską powstał projekt zbudowania trasy kolejowej ze Szczyrbskiego Jeziora do Polski. Trasa częściowo ma prowadzić tunelem.

Według planów ogłoszonych w sobotę, oficjalne zgłoszenie Krakowa w MKOl jako kandydata do organizacji igrzysk w 2022 r. ma się odbyć za rok. Na początku października przedstawiciele Sankt Moritz, Barcelony oraz Oslo, podczas światowego spotkania miast olimpijskich w Lozannie poinformowali, że są zainteresowane organizacją tych zawodów.

Oprócz stolicy Małopolski i wspomnianych trzech miast także inne deklarują chęć organizacji igrzysk w 2022 roku. W tym gronie są Nicea i Lwów. Wybór zostanie dokonany podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.

Zakopane ubiegało się już o zorganizowanie igrzysk w 2006 r. Wybrano jednak Turyn. Słowacki Poprad trzykrotnie starał się o organizację ZIO: w 1984 roku - nie otrzymał wtedy jednak poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury został wycofany (wygrało Sarajewo), w 2002 roku - po głosowaniu odpadł w pierwszej turze (wygrało Salt Lake City) i w 2006 roku (wygrał Turyn).

Stolica Tatr niedawno starała się też o organizację MŚ w narciarstwie klasycznym 2017 r., jednak podczas majowego kongresu FIS - gdy decydowano o wyborze - nie otrzymała żadnego głosu.

Zimowe igrzyska w 2014 roku odbędą się w Soczi, a w 2018 w południowokoreańskim Pyeongchang.