Ok. dwudziestu minut trwało czwartkowe spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. Rozmowa miała dotyczyć m.in. rządowej reformy emerytalnej.

Szef Solidarności Piotr Duda powiedział dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem, że poprosił Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy wydłużającej wiek emerytalny. Dodał, że zwrócił się też o wsparcie dla projektów przygotowywanych przez związek.

Duda relacjonował, że prezydent podczas czwartkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim powiedział mu, iż dogłębnie przeanalizuje ustawę emerytalną z ekspertami.

"Prosiliśmy go, aby tej szkodliwej ustawy nie podpisywał. Prezydent mówił, że z drugiej strony też ma +ciśnienie+ jeśli chodzi o część pracodawców, inne środowiska, żeby ustawę w tym kształcie jak najszybciej podpisać. Powiedział, że nie podpisze jej od razu, będzie ją analizował pod kątem konstytucyjnym" - mówił Duda.

Szef Solidarności dodał, że podczas spotkania z prezydentem Komorowskim poruszył też sprawę projektów ustaw przekazanych przez związek rządowi. "Apelowaliśmy o pomoc w negocjacjach z rządem, aby te projekty jak najszybciej znalazły się w parlamencie i żebyśmy jak najszybciej rozprawili się z umowami +śmieciowymi+, największą zmorą polskich pracowników. Apelowaliśmy, żeby pilnował, by rząd, który ma gotowy projekt autorstwa Solidarności, przesłał go jak najszybciej do parlamentu" - powiedział.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

W przypadku emerytur mundurowych zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.