Gauck "odegrał kluczową rolę w jednoczeniu na nowo serc i umysłów mieszkańców obu części dawniej podzielonych Niemiec. Taką jedność i solidarność powinniśmy zademonstrować dzisiaj, w obecnej Unii Europejskiej" - napisał Schulz.

Szef Parlamentu Europejskiego przypomniał, że Niemcy "jak zawsze, mają zasadnicze znaczenie dla kształtowania Europy zapewniającej stabilność, wzrost gospodarczy i dobrobyt".

Prezydent Sarkozy w gratulacjach dla Gaucka nazwał "wzorcowym" jego udział w walce o wolność i zaangażowanie w sprawę demokracji. Dodał, że dziś wzmocnienia potrzebuje "nasza Europa", w kierunku "większej integracji, solidarności i odpowiedzialności". Przypomniał, że "w sercu tej Europy" leżą przyjazne stosunki między Niemcami i Francją.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano w depeszy gratulacyjnej zachęcił Gaucka do wspólnych działań na rzecz "jedności politycznej, wzrostu gospodarczego, postępu obywatelskiego i solidarności społecznej w Europie".

Gauck zostanie zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie niemieckim w najbliższy piątek

"Wiem, jak bardzo kwestie te leżą Panu na sercu" - dodał Napolitano. Zwrócił też uwagę na więzy łączące Włochy i Niemcy. Wyraził przekonanie, że dialog między obu tymi krajami jest "motorem" dla całej Europy i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilizacji na świecie.

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę Gaucka na nowego prezydenta RFN. Wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 991 spośród 1232 obecnych w czasie głosowania członków zgromadzenia.

Kandydatura 72-letniego Gaucka - byłego pastora, działacza opozycji antykomunistycznej w dawnej NRD i pierwszego szefa archiwum akt komunistycznych służb bezpieczeństwa Stasi - została zgłoszona wspólnie przez partie chadecko-liberalnej koalicji rządzącej oraz opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych.

Gauck zostanie zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie niemieckim w najbliższy piątek.