Indyjskie władze chcą zezwolić zagranicznym inwestorom indywidualnym na handlowanie akcjami na indyjskim rynku akcji - informuje BBC. Inwestorzy indywidualni nie mają na razie takiej możliwości, mogą inwestować za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.

Jak informuje BBC, zmiany mają wejść w życie od 15 stycznia. Telewizja powołuje się na oficjalne oświadczenie indyjskiego rządu, w którym napisano, że zniesienie ograniczeń dla inwestorów indywidualnych ma zwiększyć stabilność tamtejszej giełdy i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Zapowiedziane przez indyjski rząd zmiany dadzą inwestorom szansę zarabiania w jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek świata - jak szacuje Ernst&Young, indyjska gospodarka zwiększy się w tym roku o 8,5 proc., podczas gdy dochód narodowy w strefie euro zwiększy się zaledwie o 0,1 proc. Natomiast "Forbes" pisze, że kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) wypracowują łącznie blisko 20 proc. światowego PKB.

BBC zwraca uwagę, że turbulencje gospodarcze nie ominęły nawet Indii. Główny indeks indyjskiej giełdy - Sensex - zanotował w ubiegłym roku 25 proc. straty. Ponadto Indie borykają się z inflacją, która spowodowała, że od marca 2010 r. 13 razy zostały podniesione stopy procentowe. Do Indii docierają też obawy o problemy borykającej się z zadłużeniem Europy oraz mało optymistyczne dane z amerykańskiej gospodarki.