Górnictwo przestało kojarzyć się - jak w PRL - przede wszystkim z dobrobytem i przywilejami, dziś branża postrzegana jest najczęściej przez pryzmat niebezpieczeństwa, wypadków oraz szkód górniczych - wynika z przeprowadzonego sondażu.

Badania, których wyniki przedstawiono podczas poniedziałkowej konferencji "Górnictwo 2011" w Katowicach, przeprowadziła na próbie 400 osób firma Marketing Research Group na zlecenie "Dziennika Zachodniego".

Katowicka konferencja, podczas której omówiono wyniki, należy do największych tego typu spotkań branży górniczej. Organizowana jest na krótko przed Barbórką - świętem górników, które przypada 4 grudnia - stając się okazją do podsumowania roku w branży i przedstawienia jej planów.

Według ankiety, z dobrobytem kojarzy górnictwo 29,3 proc. Nieco mniej ankietowanych (25,8 proc.) postrzega sektor węglowy przez pryzmat strajków. Najwięcej (59,8 proc.) kojarzy górnictwo z niebezpieczeństwem i wypadkami, a prawie połowa (46 proc.) - ze szkodami górniczymi.

Większość pytanych (35,3 proc.) uważa, że górnictwo w niezadowalającym stopniu rekompensuje szkody, jakie wyrządza w środowisku i infrastrukturze, 17,5 proc. ankietowanych sądzi, że branża nie robi tego niemal w ogóle, a dla 21,5 proc. górnictwo robi to w sposób wystarczający, zaś tylko 3,7 proc. ocenia działania w tym zakresie bardzo wysoko.

Przeważająca część badanych uważa, że górnictwo powinno inwestować w nowe złoża. Najwięcej - 41,3 proc. - tłumaczy to koniecznością utrzymania miejsc pracy w kopalniach, a 21,5 proc. - potrzebą zaspokojenia popytu na węgiel. Jednak aż 27,5 proc. ankietowanych uważa, że inwestować można tylko, gdy eksploatacja nie wiązałaby się z dużymi szkodami, a 3,4 proc. pytanych nie chce żadnych inwestycji, bo uważa, że górnictwo nie ma przyszłości.

Jedynie co czwarty ankietowany (25,5 proc.) chce, by górnictwo było w rękach prywatnych. Większość - 59,5 proc. - woli, by kopalnie pozostały państwowe. 15 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Poniedziałkową konferencję "Górnictwo 2011", podczas której zaprezentowano wyniki badań, zorganizowała grupa PTWP - wydawca m.in. miesięcznika gospodarczego "Nowy Przemysł" i portalu wnp.pl.