Jak poinformował rzecznik, nowe urządzenia mają działać w trybie 24-godzinnym bez konieczności zmiany ustawień, a także będą przesyłały on-line zdjęcia aut, których kierowcy naruszyli przepisy, bezpośrednio do centralnego systemu komputerowego w GITD. Tam odczytywanie tablic rejestracyjnych i ustalanie danych właściciela pojazdu będzie się odbywało automatycznie.
Inwestycja będzie współfinansowana z funduszy europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Inspektorzy planują ustawić nowe urządzenia w najbardziej niebezpiecznych miejscach na polskich drogach.
Inspekcja drogowa przejęła obsługę fotoradarów z początkiem lipca br. Zyskała też uprawnienia do wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości. Obecnie inspektorat dysponuje ponad 800 masztami przejętymi od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji, na których mogą być zawieszane fotoradary, starych fotoradarów jest 70.
Jak poinformował PAP rzecznik, dzięki automatyzacji obsługi systemu nadzoru nad ruchem drogowym, prowadzeniem postępowań mandatowych obecnie zajmuje się 70 osób, podczas gdy w policji nad tym samym pracowało około 500 funkcjonariuszy.