Japoński rząd zamierza całkowicie zakończyć odbudowę kraju po marcowym trzęsieniu w ciągu dziesięciu lat, a w okresie najbliższych 5 lat wyda na ten cel prawie ćwierć biliona dolarów.

Minister finansów Yoshihiko Noda powiedział dzisiaj w Tokio, że większość prac budowlanych zostanie wykonana w ciągu pięciu lat. Według wstępnych przymiarek rząd planuje przeznaczyć na ten cel 19 bilionów jenów, czyli 243 mld dolarów – wynika z dokumentów, do których uzyskała dostęp agencja Bloomberg.

Wydatki obejmują także kwotę 6 bln jenów, które premier Naoto Kan już zaplanował w dwóch uzupełniających budżetach. Rząd musi pozyskać 10,3 bln jenów poprzez podwyżki podatków oraz redukcję innych wydatków, w tym na cele socjalne.

Plany odbudowy północnego regionu Japonii komplikują polityczne rozgrywki na scenie wewnętrznej w związku z nasilającymi się apelami o rezygnację premiera ze stanowiska i drastycznym spadkiem jego popularności. Deputowani japońskiego parlamentu mogą odmówić aprobaty rządowych projektów, gdyż koncentrują się na odsunięciu obecnego szefa rządu od władzy – ocenia analityk Takeshi Minami.

Gabinet Kana chce przedłożyć swoje projekty w parlamencie jeszcze w tym miesiącu.