Sejm Litwy ratyfikował we wtorek litewsko-białoruskie porozumienie o uproszczonym trybie przekraczania granicy litewsko-białoruskiej.

Ratyfikację poparło 94 posłów w 141-osobowym Sejmie, czterech wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciwko.

Porozumienie pozwala mieszkańcom strefy przygranicznej na bezwizowe przekraczanie granicy, ale za specjalnymi zezwoleniem.

Na podstawie zezwolenia osoby mieszkające w strefie o szerokości do 50 km mogłyby przebywać na podobnym obszarze sąsiedniego kraju nie dłużej niż 90 dni w ciągu sześciu miesięcy.

Według ministra spraw zagranicznych Litwy Audroniusa Ażubalisa, z uproszczonego trybu przekraczania granicy teoretycznie mogłoby skorzystać około 800 tys. mieszkańców Litwy i około 600 tys. mieszkańców Białorusi. 50-kilometrowa strefa po stronie litewskiej obejmuje m.in. Wilno, Druskienniki, Ignalinę, a po stronie białoruskiej: Grodno, Lidę, Oszmianę.

"Jeżeli wszystko będzie przebiegało sprawnie, to w drugiej połowie roku uproszczony tryb przekraczania granicy zacznie obowiązywać"

Szef MSZ Litwy ocenia, że porozumienie wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

"Jeżeli wszystko będzie przebiegało sprawnie, to w drugiej połowie roku uproszczony tryb przekraczania granicy zacznie obowiązywać" - powiedział Ażubalis dziennikarzom.

Odnotował, że "obie strony powinny jeszcze wymienić dokumenty ratyfikacyjne, a będzie to możliwe, gdy strony będą przygotowane do realizacji porozumienia".

"O ile się orientuję, Białoruś nie ma jeszcze wydrukowanych specjalnych zezwoleń na przekroczenie granicy. U nas są one przygotowane od roku" - powiedział Ażubalis.