16 manifestacji przed urzędami wojewódzkimi i ogólnopolski protest w stolicy planuje na najbliższe tygodnie Solidarność. Związkowcy chcą wezwać rząd do ochrony najuboższych i walki z biedą. Decyzję o terminach protestów ma podjąć w poniedziałek Komisja Krajowa "S".

"Decyzja o tym, kiedy protesty się odbędą i jak dokładnie będą wyglądać, zapadnie na posiedzeniu Komisji Krajowej w poniedziałek w Warszawie" - powiedział PAP rzecznik związku Wojciech Gumułka.

Wśród pojawiających się propozycji najbardziej prawdopodobna jest organizacja 16 dużych pikiet przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju. Manifestacje przed urzędami mają się odbyć tego samego dnia, najprawdopodobniej w maju. Niewykluczona jest też ogólnopolska manifestacja w stolicy.

"Nie jest to jednak przesądzone" - zaznaczył rzecznik.

Głównym hasłem, pod którym "Solidarność" będzie prowadziła akcje, jest wezwanie rządu do ochrony najuboższych

Głównym hasłem, pod którym NSZZ "Solidarność" będzie prowadziła akcje, jest wezwanie rządu do ochrony najuboższych i walki z rosnącą biedą. Związek domaga się m.in. podwyższenia kryteriów dochodowych upoważniających do świadczeń z pomocy społecznej, czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo oraz skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem.

W programie poniedziałkowych obrad Komisji Krajowej jest też dyskusja o sytuacji w poszczególnych branżach. Związkowcy przyjmą też stanowisko w pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej

Podczas poprzedniego posiedzenia w Łodzi zdecydowano, że jeszcze przed Wielkanocą członkowie Komisji spotkają się na nadzwyczajnych obradach. Wtedy też związkowcy przyjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia akcji protestacyjnej.