Premier Kosowa Hashim Thaci poinformował w środę, że rząd w porozumieniu z opozycją wybrał kandydatkę na prezydenta, zastępczynię komendanta głównego policji Atifete Jahjagę, aby przełamać polityczny impas w tym kraju.

Jak powiedział szef rządu, nowa kandydatka cieszy się poparciem zarówno obu partii koalicyjnych PDK i AKR, jak i opozycji. W osiągnięciu kompromisu pomagał ambasador USA Chrisopher Dell. Wcześniej Thaci ostrzegał opozycję, że jeśli nadal będzie bojkotować wybór prezydenta, Kosowo czekają przyspieszone wybory parlamentarne, kilka miesięcy po wyborach z grudnia 2010 roku.

Jeśli Jahjaga zostanie prezydentem, będzie pełniła ten urząd przez sześć miesięcy, tj. do czasu, gdy parlament wprowadzi do konstytucji zmianę, w myśl której wybory prezydenckie będą bezpośrednie.

Obecnie obowiązki prezydenta pełni mianowany przez Sąd Konstytucyjny przewodniczący parlamentu Jakup Krasniqi.

28 marca Sąd Konstytucyjny ogłosił, że wybór Behgjeta Pacollego na szefa państwa 22 lutego był niekonstytucyjny. Po pierwsze, nie było wymaganego kworum, czyli dwóch trzecich deputowanych (80 osób w 120-mandatowym parlamencie), ponieważ przed głosowaniem parlament opuścili przedstawiciele opozycji. Po drugi, Pacolli był jedynym kandydatem, podczas gdy w myśl ustawy zasadniczej powinno być co najmniej dwóch pretendentów.